9.5 C
Tirana
Monday, 17 January, 2022

Kërcënon Sali Berisha: Nëse Basha nuk largohet, në 8 Janar do t’ia marr selinë me 44 mijë demokratë

5 Janari 2022 është afati i fundit që Komisioni i Rithemelimit të Partisë Demokratike i ka lënë Lulzim Bashës që të largohet nga zyra pas referendumit për shkarkimin e tij.

I ftuar në emisionin Zonë e Lirë në Tv Klan, Berisha u shpreh se nëse Lulzim Basha nuk largohet nga zyra më 5 Janar 2022, atëherë në datë 8 Janar do të ketë protestë kombëtare ku do të marrin pjesë 44 mijë anëtarët që votuan në referendum për shkarkimin e Bashës.

Më pas, 44 mijë anëtarët, shpjegoi Berisha, do të marrin në dorëzim selinë e Partisë Demokratike.

Ish-Kryeministri i ka bërë thirrje Lulzim Bashës që të respektojë vendimin e anëtarësisë që votoi në referendum për shkarkimin e tij.

“Në qoftë se i ka ngelur një nanogram në koshiencën e tij, ai nuk e pret atë datë por respekton vendimin e 40 mijë anëtarëve, po s’e bëri, data 8 do jetë datë proteste e fuqishme, është përcaktuar datë proteste kombëtare, 44 mijë anëtarë të Partisë Demokratike që firmosën të bëjnë historinë do të marrin në dorëzim ndërtesën e Partisë Demokratike. Kjo nuk ka asnjë lloj diskutimi.

Nuk ka njeri që këtë vendim mund ta pengojë, e vetmja gjë që bëmë ishte që shtymë në kohë, i dhamë kohë, por vendimi dhe ekzekutimi i vendimit është pa apel, e ka vetëm anëtarësia. Referendumi ka vendosur që Lulzim Basha është thjesht deputet i Partisë Demokratike, uroj që ai ta lexojë këtë mesazh siç e kanë lexuar gjithë shqiptarët. 44 mijë anëtarë do të vijnë në Tiranë te selia për të shpëtuar pluralizmin. Në qoftë se 44 mijë anëtarë vendosin shkarkimin e kryetarit dhe atë e mban Edi Rama… Ky është një revolucion, ata që mendojnë ndryshe e kanë gabim”, u shpreh Sali Berisha.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com