32.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

Kapet snajperistja famëkeqe serbe nga forcat ukrainase, thuhet se ka vrarë rreth 40 persona

Ushtria e Ukrainës ka lajmëruar se ka kapur snajperisten serbe në Rusi, Danijela Lazoviç, me emrin Bagir, një grua serbe e cila ka luftuar në anën e rusëve në Ukrainë që nga viti 2014.

“Bagira” ka të paktën 40 vrasje në snajperin e saj, një numër i madh i të cilëve janë civilë, ka shkruar në faqen e Facebook-ut të Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës, transmeton Slobodna Dalmacija.

Sipas vullnetarit ukrainas Vlad Ivanov, të burgosurës së luftës i është ofruar ndihma e nevojshme mjekësore dhe aktualisht është duke marrë trajtim mjekësor.

“Më lanë! Ata panë që isha e plagosur, patën mundësi të më nxirrnin jashtë, por thjesht u zhdukën, duke shpresuar se do të vdisja”, cituan anëtarët e forcave ukrainase të ketë thënë ajo.

Mediat ukrainse publikuan edhe librezën e saj ushtarake të konfiskuar me vulën ‘Republika Popullore e Donetskut’.

“Është e qartë, ajo vrau, me emrin e rremë të Irina Starikova. Identiteti i saj i vërtetë fshihet në dokument nga informacioni dukshëm i falsifikuar se ajo ka lindur në qytetin ukrainas të Donetsk në vitin 1981”, shkruajnë mediat ukrainase.

Para luftës, Danijela Lazoviç Bagira ishte hendbolliste, murgeshë dhe e dënuar për drogë: në një figurë jashtëzakonisht djallëzore.

Ajo ka qenë prej vitesh një nga vullnetaret e huaja më të famshme në radhët e separatistëve pro-rusë në Donbas dhe shërbimet sekrete ukrainase e kanë publikuar disa herë emrin e saj.

Ajo u shfaq gjithashtu në intervista propagandistike në portalet ruse të kontrolluara nga oligarku Yevgeny Prigogine i njohur si Kuzhinieri i Putinit, i cili me të drejtë konsiderohet krijuesi i ushtrisë famëkeqe mercenare ruse Wagner dhe drejtor i shumicës së parainteligjencës dhe operacioneve kriminale të Kremlinit jashtë vendit.

Lazoviç ka lindur në Gornji Milanovac, ku prindërit dhe motra e saj dyshohet se jetojnë ende sot.

Në vitin 2014, ajo shkoi në Ukrainën lindore si pjesë e Regjimentit Hussar Serb vullnetar, një njësi paraushtarake në radhët e së cilës vepronin shumë luftëtarë nga luftërat e për Serbi të Madhe të Millosheviçit të viteve 1990.

Para kësaj ajo u stërvit për një kohë me hendboll dhe për një kohë vendosi të bënte një jetë kushtuar Krishtit në manastirin Tumane afër Golubacit.

Aty i vunë emrin Nënë Ksenija, por ajo nuk jetoi gjatë në agjërim dhe pendesë pas mureve të manastirit, por u përpoq të përdorte veshje fetare për kamuflim kriminal.

Ajo udhëtonte shpesh nga Beogradi për në Kosovë nën maskën e murgeshës, derisa policia serbe përfundimisht e ekspozoi atë si një dillere droge me përvojë, por edhe një narkomane e rëndë.

Pasi u dënua me burg, të cilin nuk e vuajti kurrë, ajo ndërpreu të gjitha lidhjet me familjen dhe shpejt u largua nga Serbia.

Lidhja e largimit të Danijela Lazoviç-it në njësitë vullnetare pro-ruse në Ukrainë ishte Dejan Berić nga Ruma, një nga serbët më të famshëm në fushën e betejës ukrainase.

Në vitet 1990, ai mori pjesë në luftërat e Millosheviçit në Ballkan si skaut ushtarak, pastaj u angazhua në sipërmarrje për një kohë të shkurtër dhe më pas shiti gjithçka dhe shkoi si snajper në Donetsk, ku u dekorua nga strukturat kukull të Putinit për meritat e tij ushtarake. .

Beriçi fillimisht ia mundësoi Lazoviçit të luftojë në nivelin e një këmbësorie të zakonshme, për një kohë gjoja ishte në ujë për të rrëzuar dronët ukrainas, e më pas u tregua në aftësitë e trajtimit të snajperit, gjegjësisht në vrasjen nga një distancë e sigurt.

Prokuroria e Beogradit dyshohet se ka nisur një hetim ndaj Danijela Lazoviç në vitin 2015 me dyshimin për përfshirje në një konflikt të armatosur të huaj, por gazetarët e Radios Evropa e Lirë më vonë zbuluan se kundër saj nuk ishte zhvilluar asnjë procedim në Serbi për luftë pro-ruse në Ukrainë.

Për më tepër, Lazoviç dha disa intervista propagandistike për agjencinë e lajmeve Donetsk në rusisht pa u ndëshkuar, duke e paraqitur luftën e saj në Ukrainë si një luftë për ortodoksinë (ukrainasit, sipas saj, padyshim nuk janë ortodoksë) dhe një shprehje e mirënjohjes tradicionale serbe për Moskën, shkruan Sllobodna Dalmacija.

Sipas mediave serbe, gjatë pushimeve mes vrasjeve me snajper në Ukrainë, ‘Bagira’ jetonte diku me partnerin e saj në territorin shtetëror rus.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri