Kapen 100 kg kokainë në Spanjë, mes të arrestuarve “kapoja” shqiptar i kërkuar për vrasje!

Policia Kombëtare e Spanjës ka sekuestruar 100 kilogramë kokainë në një kontejner që vinte nga Ekuadori. Në kuadër të operacionit Botnia janë arrestuar 12 anëtarë të një grupi kriminal, një nga më aktivët në Evropë dhe Amerikën e Jugut, i përbërë nga shtetas shqiptarë, kolumbianë, marokenë dhe evropianë.

Grupi kishte kontakte të drejtpërdrejta në vendet kryesore të shitjes së kokainës, si Kolumbia dhe Ekuador, dhe me investitorë të fortë që banonin në Dubai.

Operacioni nisi në fillim të vitit 2023, kur agjentët e Policisë Kombëtare nisën të hetonin një organizatë kriminale ndërkombëtare, me bazë në Costa del Sol dhe të përbërë nga shtetas të Shqipërisë, Kolumbisë, Marokut dhe Suedisë.

Anëtarët e këtij grupi kishin kontakte të drejtpërdrejta në qendrat kryesore aktuale të trafikut ndërkombëtar të drogës, si në Kolumbi, Ekuador dhe Dubai.

Kjo organizatë kriminale i dedikohej eksportit të sasive të mëdha të kokainës nga Amerika e Jugut në Evropë, si nga ajri ashtu edhe nga deti.

Pas disa hetimeve, agjentët arritën të lokalizojnë anëtarët e rrjetit kriminal në Costa del Sol dhe Madrid.

Përveç kësaj, ata zbuluan një mori takimesh mes tyre për të përgatitur dërgesat e substancave narkotike nga Amerika e Jugut në Spanjë.

Nga ana tjetër, u konstatua se ata kryenin udhëtime në vende të tjera, përfshirë Dubain, ku ndodheshin investitorët kryesorë të grupit kriminal të cilët i jepnin udhëzime pjesës tjetër të anëtarëve për të kryer biznesin e paligjshëm.

Hetuesit arritën të profilizonin strukturën kriminale të hetuar dhe të deshifronin rolin që kishin anëtarë të ndryshëm të organizatës.

Nga njëra anë ishte dega e Kolumbisë, e cila kishte detyrë marrjen e lëndës narkotike në burim dhe dërgimin e drogës në Spanjë si nga deti me kontejnerë ashtu edhe nga ajri nëpërmjet fluturimeve tregtare.

Ndërsa nga ana tjetër ishin anëtarët marokenë, përgjegjës për logjistikën dhe infrastrukturën në Spanjë.

Midis dy degëve të grupit kriminal, agjentët arritën të identifikonin një shtetas me origjinë gjermane, i konsideruar në Suedi si një nga trafikantët më të rëndësishëm ndërkombëtarë të drogës, i kataloguar si një nga objektivat me vlera të larta dhe më të rëndësishme të Europolit, i cili kishte kontaktet e nevojshme në vendet e origjinës për të blerë sasi të mëdha kokaine shumë të pastër.

Ai ka udhëtuar personalisht drejt Kolumbisë, për të negociuar drejtpërdrejt transportin e paligjshëm me hetuesit kolumbianë.

Një kthesë e papritur pas shfaqjes së një grupi me origjinë shqiptare

Në fund të vitit 2023, hetimet morën një kthesë të papritur kur hetuesit zbuluan se një grup shqiptarësh i ishin bashkuar organizatës për të marrë pjesë aktive në biznesin kriminal.

Personi përgjegjës i këtij grupi jetonte në Costa del Sol dhe ishte në kontakt të përhershëm dhe vizitonte rregullisht shefat e tij, në Shqipëri dhe Dubai, për të marrë udhëzime dhe për t’u dhënë atyre lajme.

Gjatë muajve të parë të vitit 2024, organizata kriminale e hetuar filloi të intensifikonte takimet për të përgatitur një dërgesë kokaine me rrugë ajrore nga Ekuadori në Madrid.

Agjentët zbuluan se si ata që ishin përgjegjës për shpërndarjen e lëndës narkotike po udhëtonin me tre automjete drejt një magazine të vendosur në një zonë industriale në Fuenlabrada (Madrid).

Policia zhvilloi një operacion në magazinë dhe u arrestuarn 4 shqiptarë.

Njëkohësisht, kreu i degës shqiptare dhe partnerja e tij marokene u arrestuan teksa po takoheshin në Marbella.

Në këtë fazë të parë, agjentët kapën 100 kilogramë kokainë të pastërtisë së lartë që ndodheshin brenda anijes Fuenlabrada dhe që në ditët e mëparshme organizata kriminale e kishte futur në Spanjë përmes një kontejneri që vinte nga Ekuadori.

Pas këtij operacioni janë lëshuar tetë urdhër-arreste ndërkombëtare me qëllim arrestimin e pjesës tjetër të anëtarëve të grupit kriminal.

Më 9 maj, në Kolumbi u arrestua trafikanti i famshëm evropian i drogës, i cili ishte atje duke koordinuar operacionin, si dhe një tjetër përfaqësues i rrjetit kolumbian, i cili muaj më parë kishte udhëtuar në Madrid për të mbikëqyrur operacionin.

Personi kryesor përgjegjës për këtë organizatë u arrestua po atë ditë pasi mbërriti në Madrid me një fluturim nga Kolumbia.

Mes arrestimeve të kryera në Spanjë, spikat edhe kreu i rrjetit shqiptar, i cili ishte në burg në pritje të ekstradimit në Shqipëri bazuar, pasi akuzohet për veprën penale “vrasje me dashje”, dhe vëllai i kreut të organizatës dhe krahu i djathtë i tij për të gjitha aktivitetet kriminale, veçanërisht në punët e sigurimit për transportin e parave të gatshme.

Ky operacion përfaqëson një goditje të paprecedentë ndaj strukturës së një prej organizatave kriminale më të fuqishme ndërkombëtare, me gjithsej dymbëdhjetë të arrestuar dhe dy urdhër-arreste ndërkombëtare në fuqi.

/a.r

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com