Jeta e milionerit që vdiq duke gëlltitur helm në sallën e gjykatë pasi u shpall fajtor

 Jeta e milionerit që vdiq duke gëlltitur helm në sallën e gjykatë pasi u shpall fajtor

Michael Marin ishte dikur një milioner i cili fluturonte me aeroplanin e tij privat, lundronte me një Rolls-Royce dhe madje mblodhi artin e Picasso-s.

Por jeta e tij përfundoi papritur dhe në mënyrë dramatike pasi ai gëlltiti cianidin, i cili pengon frymëmarrjen, disa sekonda pasi u shpall fajtor për zjarrvënie.

Marin, një baba dhe gjysh 53-vjeçar, po përballej me 21-vjet burg pasi dogji qëllimisht rezidencën e tij.

Ai i kishte lënë familjes së tij një shënim vetëvrasjeje dhe vendosi ti jepte fund jetës së tij në sallën e gjyqit direkt sapo u shpall fajtor.

Milioneri i rrënuar mbylli sytë nga dëshpërimi para se të fuste diçka në gojë. 8 minuta më vonë ai u rrëzua në dysheme.

Përfundimisht u shpall i vdekur në spital dhe më vonë u shpall si vetëvrasje pasi cianidi u gjet në sistemin e tij.

Tani, pothuajse 10 vjet më vonë, në mediat e huaja si Daily Star është shkruar se kush ishte Marin dhe sesi tregtari i pasur përfundoi duke i vrarë në gjykatë.

Marin ishte i diplomuar në Fakultetin Juridik të Yale dhe kishte një karrierë të paharrueshme duke fituar miliona ndërsa punonte në të gjithë globin për bankat e investimeve të Wall Street.

Në një intervistë me Phoenix New Times, ai dikur e përshkroi veten si një “kërkues i kujdesshëm emocionesh” që i pëlqente udhëtimet në xhunglat e Azisë juglindore.

Ai bleu një rezidencë prej 3.5 milionë Dollarësh në Phoenix në vitin 2008, ku pagesat e hipotekës ishin 17,250 Dollarë në muaj.

Sidoqoftë, ai filloi të ishte një i papunë për vite me radhë dhe nuk ishte më një tregtar i lartë i Wall Street.

Atij shpejt po i mbaronin paratë, kështu që u përpoq të shiste pronën e tij luksoze, por pa sukses. Ai po përballej me shkatërrim financiar dhe ndjeu sikur bota po shembet rreth tij.

Në orët e para të 5 Korrikut 2009, ai mori vendimin drastik për të djegur shtëpinë e tij prej 6600 metrash katrorë.

Ai thirri zjarrfikësen dhe i tha: “Shtëpia ime është në zjarr”. Fatmirësisht askush nuk u lëndua nga flakët, por hetuesit gjetën disa pika në shtëpinë ku ishte vënë qëllimisht zjarri.

Kjo çoi në gjyqin dhe vendimin e fajësisë në sallën e gjyqit në Qershor 2012 në Phoenix, Arizona.

Pasi gëlltiti pilulën, hetuesit gjetën një kuti me pluhur cianid natriumi brenda makinës së tij. Djali i tij mori gjithashtu një email duke shpjeguar se ai kishte organizuar një testament në rast se ai shpallej fajtor. Milioneri besohet të ketë blerë cianid nga një furnizues përpara se ta kthente pluhurin në kapsula.

Të ngjashme