30.5 C
Tirana
Thursday, 26 May, 2022

Ja qytetet ku do të vendosen afganët që do të strehohen në Shqipëri

Shqipëria po përgatitet për të pritur disa qindra qytetarë afganë, të cilët bashkëpunuan me Shtetet e Bashkuara të Amerikës përgjatë dy dekadave që zgjati lufta në Afganistan.

I gjithë operacioni po koordinohet me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera anëtare të NATO-s dhe pak detaje janë mësuar. Pritet që numri i afganëve që do të mbërrijnë në Shqipëri të jetë rreth 300, por numri i saktë ende nuk dihet.

Edhe vendi ku do të strehohen nuk është mësuar, por Tirana e Durrësi janë qytetet më të mundshme për t’i pritur, kryesisht për shkak të afërsisë së tyre me aeroportin.

E ndërsa qeveria zyrtarisht nuk ka bërë publik asnjë detaj për këtë operacion, shefja e diplomacisë shqiptare Olta Xhaçka në rrjetin social twitter përcjellë mesazhin se Tirana zyrtare do të jetë në krah të aleatëve të saj në këtë situatë të vështirë.

OLTA XHACKA / MINISTRE E JASHTME

“Shqipëria është gati të presë qindra afganë, jeta e të cilëve kërcënohet nga përkeqësimi i situatës së sigurisë. Ne qëndrojmë krah për krah me aleatët tanë, të gatshëm për të garantuar sigurinë dhe mirëqenien e tyre”

Ministrja e jashtme ka shpërndarë edhe një postim të sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken, i cili ka publikuar deklaratën e përbashkët të 70 vendeve për situatën në Afganistan.

Mes 70 shteteve është edhe Shqipëria e Kosova dhe në këtë deklaratë theksohet se prioritet është siguria e qytetarëve të huaj dhe atyre afganë që dëshirojnë të largohen nga vendi.

I gjithë koalicioni bën apel që afganët dhe qytetarët e huaj të lejohen të largohen nga vendi, rrugët, aeroportet dhe pikat kufitare të mbeten të hapura dhe duhet të ruhet qetësia.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com