• 10/06/2023

Historiku i zgjedhjeve lokale: Nga beteja e 92-shit tek refuzimi i opozitës për të hyrë në garë në 2019-ën

 Historiku i zgjedhjeve lokale: Nga beteja e 92-shit tek refuzimi i opozitës për të hyrë në garë në 2019-ën

Zgjedhjet e para lokale ne Shqiperine pluraliste u fituan nga partia socialiste edhe pse u mbajten, tre muaj pas fitores se bujshme te Partise demokratike në zgjedhjet parlamentare të 22 marsit të vitit 1992.

Asokohe zgjedhjet zhvilloheshin me dy raunde dhe nga partia socialiste fitoi me 45.4% te votave; por demokratet fituan bashkite e medha te vendit duke nisur nga Tirana, Vlora, Shkodra, Durrësi, Elbasani e Beratit. Ndersa socialistet fituan drejtimin e bashkive te Lezhes, Kukesit, Peshkopise e Fierit.

Ne zgjedhjet lokale te vitit 1996 mbaheshin pak muaj pas procesit te kontestuar te 26 majit te atij viti. Socialistet hyne ne gare duke e pasur kryetarin e tyre fatos nano ne burg. Keto zgjedhje u fituan nga pd e cila mori serish tiranen me kandidaturen e albert brojkes. Në votimin për këshilltarët PD-ja fitoi 52.5%, PS-ja 31.2%,

Zgjedhjet lokale të 1 tetorit 2000 ishin te parat pas ardhjes së socialistëve në pushtet në vitin 1997.

Socialistet fituan bashki te rendesishme qe prej vitit 1992 ishin drejtuar nga pd; duke nisur nga bashkia e tiranes, ku Edi Rama fitoi perballe Besnik Mustafajt.

Në përfundim të raundit të parë të zgjedhjeve PS-ja fitoi 28 bashki dhe 110 komuna, PD-ja 9 bashki dhe 58 komuna.

Ne Zgjedhjet lokale të vitit 2003, diferenca mes dy partive ishte e vogel. Beteja elektorale u fitua nga Partia Socialiste 34% te votave , kurse Partia Demokratike mori 32%. Socialistet mbajten tiranen me edi ramen I cili fitoi perballe spartak ngjeles.

Ne zgjedhjet e vitit 2007, Edi Rama ishte zgjedhur kryetar i ps, ndersa Sali Berisha prej dy vitesh ishte kryeminister.

Rama fitoi perballe pd duke marre mandatin e trete ne krye te bashkise se tiranes, por demokratet moren shumicen e votave duke fituar 227 njesi vendore. Asokohe shqiperia ndahej ne 373 njësi vendore; 65 bashki dhe 308 komuna.

Kjo ndarje territoriale e shqiperise u aplikua per here te fundit ne vitin 2011.

Zgjedhjet e 8 majit te vitit 2011 do te mbahen mend per betejen e edi rames me lulzim bashen per bashkine e tiranes. Numerimi fillestar nxorri fitues edi ramen me 10 vota me shume; por kqz vendosi te rinumeroje votat e hedhura ne kutine e gabuar duke nxjerre fitues lulzim bashen.

Ne vitin 2015 ne shqiperi u zbatua per here te pare ndarja territoriale me 61 bashki. Koalicioni qeverises ps-lsi fitoi bindshem ne 46 bashki; nderkohe qe Lulzim Basha si kryetar i PD mori vetem 15 bashki.

Zgjedhjet e 30 qershorit te vitit 2019 ishin zgjedhjet e para qe mbaheshin pa opoziten kryesore ne vend. PD e drejtuar nga Lulzim Basha, LSI e drejtuar nga Monika Kryemadhi dhe te gjitha partite e tjera aleate vendosen te mos marrin pjese ne zgjedhje pak muaj pasi kishin djegur mandatet e kishin dale jashte parlamentit ne shenje proteste ndaj menyres se si drejtonte vendin kryeministri Edi Rama.

Me mbeshtetjen edhe te faktorit nderkombetar zgjedhjet u zhvilluan sic ishin parashikuar ne 30 qershor dhe ps fitoi drejtimin e te gjitha bashkive te vendit.

Të ngjashme