25.5 C
Tirana
Saturday, 25 June, 2022

Historia tragjike e Mildred Harnack, mësueses amerikane që bëri revolucionin heroik dhe iu pre koka nga nazistët gjatë Luftës së II Botërore

Mildred Harnack u transferua në Berlin me burrin e saj të lindur në Gjermani më 1929 dhe iu bashkua një grupi nazist të rezistencës – dhe më vonë u dënua me vdekje nga vetë Adolf Hitleri.

“Pavarësisht se jemi të ndarë, le të mos shqetësohemi apo të panikosemi,” i shkroi Mildred Harnack familjes së saj në shtëpi në Wisconsin në gusht 1942.

Por familja e saj kishte arsye për t’u shqetësuar – lufta u ndez në Evropë dhe Harnack ishte zhvendosur në Berlin mbi një dekadë më parë. Dhe megjithëse nuk mund ta pranonte me shkrim, ajo ishte bashkuar me një rrjet spiunazhi për të minuar Hitlerin dhe nazistët.

Ishte letra e fundit që do të merrte familja e Harnack. Brenda disa muajsh, Gestapo e kapi Harnack dhe e nxorri në gjyq. Dhe vetë Hitleri u sigurua që Harnack të merrte një dënim me vdekje.

Kush ishte Mildred Harnack:

Mildred Harnack lindi Mildred Elizabeth Fish më 16 shtator 1902, në Milwaukee, Wisconsin. Sipas Universitetit të Wisconsin-Madison , ajo u rrit duke mësuar anglisht dhe gjermanisht për shkak të popullsisë së lartë gjermane në lagjen e saj.

Harnack ëndërroi të bëhej shkrimtare dhe fitoi një diplomë bachelor dhe një master në letërsinë angleze. Në vitin 1926, ndërsa jepte mësim në Universitetin e Wisconsin-Madison, ajo u takua me Arvid Harnack, siç thuhet kur ai mori një kthesë të gabuar në një ndërtesë universiteti dhe përfundoi aksidentalisht në klasën e saj.

Arvid Harnack ishte një avokat gjerman dhe një anëtar i Rockefeller që studionte në Shtetet e Bashkuara. Në librin e saj ‘Ti rezistosh Hitlerit’: Mildred Harnack dhe orkestra e kuqe , Shareen Blair Brysac shkruan, “Ajo u ngjit dhe u prezantua. Ajo kërkoi falje për anglishten e saj të lëkundur dhe kërkoi falje që nuk fliste shumë mirë gjermanisht. Ajo gjithashtu propozoi të studionte anglisht me të dhe ajo gjermanisht me të. Dhe ky ishte fillimi i romancës.”

Të dy ndanë një tërheqje të menjëhershme. Në kujtimet e saj, Inge Harnack kujtoi letrën që vëllai i saj dërgoi në shtëpi në Gjermani. “Më kujtohet ende se si një letër i mbërriti nënës sime me fjalinë lakonike, “Kam takuar një vajzë me emrin e bukur, Mildred”.

Brenda disa muajsh nga letra e parë, Arvid Harnack shkroi përsëri. “Jam shume i lumtur. Jam fejuar”, tregoi ai. “E vendosa kur e pashë për herë të dytë.”

Arvid dhe Mildred Harnack u martuan vetëm një muaj më vonë, më 7 gusht 1926.

Arvid Harnack shpejt iu desh të kthehej në Gjermani pasi shoqëria e tij mbaroi. Pas disa vitesh jetese të ndarë, Mildred Harnack iu bashkua atij në vitin 1929. Në vitin 1931, Harnack ishte regjistruar në Universitetin e Berlinit për të fituar doktoraturën e saj ndërsa jepte kurse për letërsinë amerikane. Burri i saj mori një punë në qeverinë gjermane në Ministrinë e Ekonomisë.

Rritja e Hitlerit do të shkatërronte karrierën akademike të Mildred Harnack. Vetëm pesëmbëdhjetë muaj pasi ligjëronte në universitet, ajo u pushua nga puna sepse nuk ishte “mjaftueshëm naziste”.

Harnack ishte hapur për kritikat e saj ndaj nazistëve. Sipas Los Angeles Times , ajo shkroi për Partinë Naziste në vitin 1930, “Ajo e konsideron veten shumë morale dhe si Ku Klux Klan bën një fushatë urrejtjeje kundër hebrenjve”.

Mildred Harnack shpejt vendosi të bënte gjithçka që mundi për të rrëzuar regjimin nazist.

Roli i Mildred Harnack në Orkestrën e Kuqe dhe arrestimi i saj eventual

Në vitin 1933, pasi Mildred Harnack u pushua nga Universiteti i Berlinit, ajo dhe burri i saj u bashkuan me një grup të vogël rezistence që punonte për të minuar nazistët nga brenda Gjermanisë. Gestapo i quajti ata “Orkestra e Kuqe” sepse ata transmetonin informacion në Bashkimin Sovjetik nëpërmjet “koncerteve” në radio.

Anëtarët e Orkestrës së Kuqe shpërndanë pamflete kundër Hitlerit, mbanin shënime për dhunën naziste dhe më vonë ia kaluan inteligjencës ekonomike dhe ushtarake gjermane qeverisë sovjetike dhe aleatëve. Dhe Harnack u bë një rekrutuese kryesore për organizatën e fshehtë falë pozicionit të saj duke dhënë mësim në shkollën e natës në Berlin.

Kur studentët e Harnack shprehën pakënaqësi me nazistët, ajo i lidhi ata me Orkestrën e Kuqe. Në mesin e viteve 1930, ajo mori një pozicion si skaut letrare për një botues gjerman, gjë që e lejoi atë të udhëtonte nëpër Evropë duke u takuar me anëtarë të tjerë të rezistencës.

Sidoqoftë, përfundimisht Gestapo zbuloi një nga transmetimet radiofonike të Orkestrës së Kuqe dhe filloi të arrestonte anëtarët e saj. Harnacks u kapën në Lituaninë e pushtuar nga nazistët në shtator të vitit 1942 teksa u përpoqën të iknin në Suedi.

Gestapo e hodhi Mildred Harnack në burgun e grave në Charlottenburg. Çdo ditë, një hetues nazist përpiqej ta thyente. Dhe në dhjetor 1942, ajo u përball me gjyq për tradhti të lartë.

Në të njëjtin muaj, burri i saj u ekzekutua. Arvid Harnack u var me një litar të gjatë, një metodë që nazistët përdorën për të zgjatur agoninë e viktimave të tyre. Para se të vdiste, ai i shkroi një letër të fundit gruas së tij. “Ti je në zemrën time… Dëshira ime më e madhe është që të jesh i lumtur kur mendon për mua. Unë jam kur mendoj për ty.”

Gjatë gjykimit të saj, një panel gjyqtarësh dënoi Mildred Harnack me gjashtë vjet punë të detyruar në një kamp burgu.

Sipas New York Times , ndërsa Harnack priste dënimin e saj, nazistët e transportuan atë në burgun Plötzensee në Berlin. Adolf Hitleri, i pakënaqur me dënimin e kampit të burgut të spiunit, kishte hedhur poshtë gjykatësit. Harnack do të përballej me ekzekutimin si i shoqi.

Më 16 shkurt 1943, nazistët i prenë kokën 40-vjeçarit Mildred Harnack me gijotinë. Ata vunë re se asaj iu deshën shtatë sekonda për të vdekur.

Ajo kishte humbur jetën duke i rezistuar nazistëve. Por pak njerëz sot e dinë historinë e saj.

Pas luftës, Grupi i Krimeve të Luftës i Ushtrisë Amerikane hetoi ekzekutimin e Harnacks. “Ndërsa veprimet e Mildred Harnack janë të lavdërueshme,” raportoi një memo top-sekret, “ajo po komplotonte kundër qeverisë gjermane, iu dha një gjyq dhe duket se ka justifikim të mjaftueshëm për shqiptimin e dënimit me vdekje”.

Ushtria amerikane mbylli shpejt hetimin e saj ndaj Harnacks. Ata u kishin dhënë inteligjencë sovjetikëve dhe në klimën e re të Luftës së Ftohtë, kjo mjaftonte për t’i dënuar ata.

Akoma më keq, nazistët e kapur që përpiqeshin të shmangnin Gjyqet e Nurembergut pretenduan se Orkestra e Kuqe ishte një rrjet spiunazhi komunist që ende vepronte në SHBA. Gënjeshtra ndihmoi në varrosjen e heroizmit të Mildred Harnack.

Dosja e Ushtrisë Amerikane për Mildred Harnack u krijua shek. 1947.

Anëtarët e familjeve Harnack dhe Fish luftuan për dekada për të pastruar emrat e Arvid dhe Mildred Harnack. Vetëm pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, përpjekjet e tyre patën sukses.

Sot, Mildred Harnack shihet si një heroinë e Luftës së Dytë Botërore. Në vend që të përdorte pasaportën e saj amerikane për të ikur nga Gjermania naziste, ajo mbeti për të luftuar kundër padrejtësisë. Kur familja e Harnack-ut e kishte kërkuar që të kthehej në SHBA, ajo u përgjigj: “Epo, nuk është çështja se sa e rrezikshme është, unë kam punë për të bërë.” Ajo u bë e vetmja grua amerikane e dënuar me vdekje me urdhër të drejtpërdrejtë të Adolf Hitlerit.

Dhe kur ajo po përballej me atë vdekje të sigurt, fjalët e fundit të Mildred Harnack ishin: “Dhe unë e kam dashur shumë Gjermaninë”.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlerien iyi vibratör çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusionpiyasadaki en iyi geciktirici hapcamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortkartal escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarımaltepe escortşişli escortşişli escort bayan