26/01/2023

Tarzan i vërtetë, Ho Van Lang i cili kaloi 41 vjet të jetës së tij në xhungla, vdiq nga kanceri i mëlçisë. Ai ishte 53 vjeç. Lang jetonte në pyllin e thellë të rrethit Tay Tra në provincën Quang Ngai (xhungël Vietnameze) për më shumë se katër dekada.

Sipas raporteve, Lang iku në xhunglat e Vietnamit me babanë e tij në 1972, gjatë Luftës së Vietnamit. Sidoqoftë, në vitin 2013 Lang së bashku me babanë e tij u kthyen përsëri në shoqërinë moderne. Në vitin 2017, babai i Lang vdiq për shkak të sëmundjeve të panjohura.

Siç raportohet nga media, Lang vuante nga kanceri i mëlçisë për një kohë të gjatë dhe arsyeja që miqtë e tij renditën pas gjendjes ishte mënyra e jetesës moderne të cilën Lang po e jetonte, pas 41 vitesh në xhungla. “Zakonet moderne të cilat përfshijnë shumë ushqime të përpunuara dhe alkool të rastit ndikuan në shëndetin dhe çuan në vdekjen e tij,” ka thënë një nga miqtë e tij.

Alvaro Cerezo, një mik i Lang foli për mediat dhe ndau mendimet e tij në lidhje me atë që çoi në vdekjen e Lang.

“Kthimi i Lang në stilin e jetës moderne, ngrënia e ushqimeve të përpunuara dhe ndonjëherë edhe pirja e alkoolit i krijoi kancer të mëlçisë. Nëse do t’i kërkoja Langit të rrihte dikë, ai do ta bënte. Ai nuk dinte dallimin midis të mirës dhe të keqes, ishte si një fëmijë”.

Kanceri i mëlçisë: Çfarë duhet të dini

Mëlçia juaj është organi që ndodhet në pjesën e sipërme të djathtë të barkut tuaj. Çdo rritje jonormale e qelizave në mëlçinë tuaj e cila mund të dalë jashtë kontrollit dhe të lërë më pak hapësirë ​​për qelizat normale mund të çojë në sëmundje të kancerit. Disa nga simptomat paralajmëruese të kësaj gjendjeje të rëndë mund të përfshijnë:

-Humbje peshe e pashpjegueshme

-Humbja e oreksit

-Dhimbje barku

-Nauze dhe të vjella

-Lodhje dhe dobësi ekstreme

-Ënjtje në zonën e barkut

-Ngjyra e zbehtë e lëkurës

-Jashtëqitje të bardha

Dieta jo e shëndetshme mund të dëmtojë mëlçinë tuaj

Po, ajo që hani ka shumë rëndësi për trupin tuaj. Meqenëse zakonet tuaja të të ngrënit mund të ndikojnë rëndë në shëndetin tuaj, është e rëndësishme të kuptoni se cilat janë dietat jo të shëndetshme që mund të dëmtojnë mëlçinë tuaj. Një dietë e varfër dhe e pashëndetshme mund të jetë armiku më i keq për mëlçinë tuaj dhe këtu janë disa nga gjërat që mund të ndikojnë në këtë organ:

-Ushqime të përpunuara si proshuta, salcice, etj

-Ushqimet e ngrira

-Sheqer ose artikuj ushqimor me sheqer

-Shtesa bimore

-Marrja e tepërt e vitaminës A

-Konsumimi i alkoolit

-Pije te lehta

-Acetaminofen

-Konsumi i ushqimeve të larta në yndyrna trans