01/02/2023

Antonio Morione, 41-vjeç, pronar i një dyqani peshku, u vra gjatë një grabitje të armatosur në Boscoreale (Napoli).

Burri, 41 vjeç, ka reaguar dhe ka ndjekur grabitësit. Për të siguruar arratisjen e tyre, një nga banditët qëlloi disa herë armë, duke plagosur rëndë Morionin, i cili vdiq pak pasi u transportua në spital.

Morione u godit në fytyrë nga vetëm një plumb nga katër të qëlluara nga banditët. Karabinierët e Kompanisë dhe të Njësisë Hetimore të Torre Annunziata gjetën katër predha të kalibrit 9×21 në via della Rocca, ku ndodhet dyqani.

Pak para vdekjes së Moriones , një tjetër dyqan peshku në Boscoreale ishte grabitur. Në via Diaz një nga kriminelët qëlloi me një plumb brenda dyqanit.

Dyqani i përkiste vëllait të Antonio Moriones. Hetuesit (karabinierët e kompanisë Torre Annunziata dhe njësia hetimore e qytetit të Oplontinës hetojnë rastin) nuk përjashtojnë që banda që hyri në veprim nëpërmjet Giovanni Della Rocca, mund të jetë e njëjta që pak më parë kishte shënjestruar ” La rosa dei tëenty”, pronari i së cilës është  Giovanni Morione.