32.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

“Gjeneratori” që e solli pranverën disa ditë më shpejt

Nga Andrea Danglli

Kryeministri është në të drejtën e tij të thotë se pjesëmarrja në protestë është e çartur, se në të ka ngjyrime politike apo njerëz të kamur, pasi kjo përputhet me strategjinë vetjake për të venitur besueshmërinë e revoltës.

Ajo që të bën përshtypje është se si një lider partie i cili pretendon se nuk mundi të identifikojë dot banditët me kostum që futi në Parlament e Bashki, sot kërkon teste integriteti për mijëra protestues.

Të qash e të qeshësh kur pretendohet ky lloj “vetting-u” ndaj protestuesit që hyn në shesh, ndërkohë ca hajdutë hyjnë gjithnjë e më lehtë në Kuvend si përfaqësues të popullit.

Nuk ka ndonjë protestë të organizuar në Shqipëri a në botë ku qytetarët kanë shkuar me dëshmi penaliteti apo prova ndershmërie me vete për të vërtetuar paraprakisht se kujt i takon moralisht të revoltohet me qeverinë e kujt jo. Atëherë, pse në këtë rast paska kaq shumë peshë pyetja se krah kujt proteston, dhe nuk paska rëndësi pyetja se për çfarë po proteson?

Nuk është ndonjë lajm i ri e befasues të thuash që disa dalin për karrige pushteti, një pjesë për flamuj partie, ca për të justifikuar fonde organizatash apo të tjerë thjesht për delir personal. Ata aty kanë qenë, aty janë dhe po aty do të jenë për sa kohë xhepi t’u flasë para zemrës, por kjo nuk do të thotë se protestuesit janë një tufë qelbanikësh që po i bien në qafë kësaj qeverie që e ka për detyrë të punojë jo vetëm për votuesit e saj, por për të gjithë shqiptarët.

Jo: në shesh mund të shquash me sy të lirë mjaftueshëm vajza e djem, gra e burra që e kanë moralin për të ngritur gishtin e akuzës duke shërbyer veç të tjerash si serum për shëndetin e demokracisë sonë dëshpërimisht të sëmurë.

Tek zëri i tyre i lirë gjenden përgjigjet edhe për kategorinë e individëve që i shohin protestat e drejta si tempull për të pastruar mëkatet; ndaj, para se t’i futim të gjithë në një thes, kush dëshiron, mund ta bëjë fare lehtë dallimin.

Përveç çka shohim dhe dëgjojmë, duhen menduar edhe fjalët e pashqiptuara të atyre që sot nuk e kanë mundësinë apo forcën e duhur të vijnë para Kryeministrisë për të shprehur zëshëm hallin që i mundon.

Ka shumë shqiptarë që teksa i ndjekin nga shtëpia këto zhvillime, do të donin të ishin në shesh për të zbrazur dëshpërimin e realitetit të tyre që duhet të ishte shumë më i jetueshëm.

– Të tejlodhur nga pritja, shumë të rinj do të donin të ishin aty për perspektivën e punësimit dhe cilësisë së jetës që duket shumë më larg zotimeve elektorale.

– Të tejlodhur nga pritja, shumë studentë do të donin të ishin aty për të ngritur zërin për cilësinë e edukimit që marrin nëpër auditore, tek e cila nuk gjejnë dot asnjë lidhje me atë të bashkëmoshatarëve të tyre nëpër botë dhe që nuk i përgatit për asnjë treg pune për të përballuar jetesën, e aq më pak rritjen e çmimeve.

– Të tejlodhur nga pritja, shumë burra e gra do të donin të ishin aty për nivelin bazik të jetesës që u mungon për t’ua ofruar fëmijëve të tyre duke ua cunguar fëmijërinë prej 30 vitesh të mbushura me breza fëmijësh martirë të tranzicionit që s’po ka fund.

– Të tejlodhur nga pritja, shumë pensionistë do të donin të ishin aty që mos konsideroheshin si makineri lufte të dalë nga përdorimi për të cilët pakkush mendon, të varur nga remitancat dhe nga mëshira e fëmijëve të shpërndarë nëpër botë.

– Të tejlodhur nga pritja, shumë nga të sëmurët do të donin të ishin aty për një shëndetësi që e ka të vështirë të përgjigjet nëse nuk shohin së pari ryshfetet e që mbyt edhe zërin e të ndershmit.

– Të tejlodhur nga pritja, shumë fshatarë do të donin të ishin aty para se të zhdukeshin nga varfëria e cila s’ka nevojë më për propaganda me “Akademi Barinjsh”, por për zgjidhje.

– Të tejlodhur nga pritja, shumë qytetarë do të donin të ishin aty pasi nuk mund të përdoren gjithë jetën si kavje krizash, vetëm e vetëm që prej 30 vjetësh qeveritë të kujtohen për çatinë vetëm kur nis rrebeshi.

– Të tejlodhur nga pritja të gjithë jemi aty, se më shumë se çmimin e naftës, nuk përballojmë dot “naftën” që i bëhet demokracisë.

Kjo listë mund të ishte më e gjerë, më e gjatë dhe më e plotë nëse rreshtat e këtij artikulli do të kishin përmasat e halleve që kanë shqiptarët. Natyrisht që pushteti qendror dhe vendor nuk njeh realisht asnjë krizë ekzistuese, përderisa i lejon vetes të mos pranojë asnjë ankesë nga qytetarët. Si konstatim të kësaj do të mjaftonte të shihje replikat e Kryeministrit ndaj protestës, ku në asnjë moment ai nuk pranon asnjë kritikë a sugjerim që i adresohet.

Për këtë, ai dhe bashkëpunëtorët e tij duhet dalën nga rrjetet sociale, rezidenca, zyra, makina apo restoranti, pasi përndryshe s’kanë nga ta besojnë sakrificën e një fasoniereje, një bujku apo arsimtari. Kështu do të vazhdojnë të jetojnë në iluzionin se të gjithë kanë automjete të shtrenjta apo darkojnë jashtë, pa kuptuar që ka edhe nga ata njerëz që nuk kanë kafshatë e jo më të shkojnë të blenë bukë me makinë siç sugjeron ministrja.

Për këtë duhet zbritur me këmbë në tokë në një cep të humbur të Shqipërisë, por edhe në Tiranën e cilësisë së tmerrshme të jetesës me çmimet e shtëpive të paluajtshme që janë ngritur në qiell, me trafikun shpirtmarrës dhe me ndotjen kanceroze.

E vërtetë që çmimet janë rritur ndjeshëm thuajse në të gjithë botën si rrjedhojë e përplasjes së Rusisë me Ukrainën, por para se të flasim për kupën e derdhur sot në luftë, duhet të shohim se si u mbush kupa dje në paqe, me iniferencën e treguar ndaj qytetarit të zakonshëm, me arrogancën ndaj kritikave, me mungesën e vizionit për të parë larg dhe më kryesorja, me qasjen për t’iu fshehur përgjegjësive përherë pas një krize që edhe kur nuk ka ekzistuar, është shpikur artificialisht.

Në fillim artikulohej hemoragji e lënë pas nga qeveria “Berisha”, pastaj papërgjegjshmëri nga koalicioni “Meta”, më tej nga tërmeti, më vonë nga pandemia dhe së fundmi, nga lufta e cila solli revoltën për “naftën” që i bëhet zërit të qytetarëve.

Andaj edhe sikur kjo protestë të mos fitonte asnjë betejë me Kryeministrin, ajo ka shënuar një etapë të re që është zgjimi i empatisë te njerëzit e imunizuar nga e keqja. Ky është sukses i madh për një shoqëri të paorganizuar si e jona, e cila vazhdon të besojë, të rrëzohet e të ngrihet sipas temenasë së atyre që e udhëheqin, por që kur do, mund ta sjellë fare mirë ndryshimin.

Dhe për këtë mjafton një mikrofon dhe një gjenerator para kryeministrisë, i cili këtë vit mesa duket e solli pranverën disa ditë më shpejt.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri