Forcat ukrainase bëjnë bilancin e kundërofensivës: 2 km katrorë të çliruar në drejtim të Bakhmutit

 Forcat ukrainase bëjnë bilancin e kundërofensivës: 2 km katrorë të çliruar në drejtim të Bakhmutit

Forcat e Armatosura ukrainase arritën suksese në zonat e Klishchiivka dhe Andriivka në drejtim të Bakhmut, në rajonin e Donetskut, ku javën e kaluar arritën të çlironin dy kilometra katrorë territor. Kështu deklaroi zëvendësministrja ukrainase e Mbrojtjes Anna Malyar, siç raporton Ukrainska Pravda.

“Në drejtim të Bakhmut, Forcat e Armatosura të Ukrainës patën njëfarë suksesi në zonën e Klishchiivka dhe Andriivka…Javën e kaluar territori i çliruar (në atë drejtim) arriti në rreth 2 kilometra katrorë”, tha Malyar.

Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës në zonat Klishchiivka dhe Andriivka po i detyrojnë rusët të braktisin pozicionet e tyre, shtoi Malyar, duke nënvizuar se 49 kilometra katrorë territor pranë Bakhmut tashmë janë çliruar deri më tani.
()

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

tiranaweb.al


Të ngjashme