Fati tragjik i 5 fëmijëve, prindërit iu shuan brenda 2 javëve nga Covid

 Fati tragjik i 5 fëmijëve, prindërit iu shuan brenda 2 javëve nga Covid

Një baba në Kaliforni ka vdekur nga Covid-19 dy javë pasi gruaja e tij vdiq nga sëmundja e frymëmarrjes, duke lënë pesë fëmijët e tyre jetimë. Sipas “The Sacramento Bee”, 38-vjeçari, Daniel Macias, i cili punoi si mësues i matematikës në “Yucaipa, San Bernardino” dhe bashkëshortja e tij shtatzënë Davy Macias, 37, një infermiere e lindjes, besohet të kenë qenë të pavaksinuar dhe të kenë marrë virusin gjatë një vizite verore në një park ujor në “Orange County”, sipas vëllait të zonjës Macias, Vong Serey.

Macias vdiq më 26 gusht pasi lindi vajzën dhe luftonte me koronavirusin.
Ajo kurrë nuk arriti të takonte fëmijën e saj dhe foshnja nuk mori emër pasi familja kishte shpresuar që Macias të shërohej me kohë për të qenë në gjendje të zgjidhte një emër vetë. Tragjikisht, ai gjithashtu ndërroi jetë më 9 shtator.

“Absolutisht është zemërthyese,” tha kunata Terri Serey për kanalin e lajmeve KTLA. “Ne po tërhiqeshim për Danielin pasi Davy vdiq. Ne donim që ai të zgjohej dhe t’i vendoste emrin vajzën e tij”. Foshnja dhe katër fëmijët e tjerë të çiftit, të moshës shtatë, pesë, tre dhe dy, aktualisht po kujdesen nga gjyshërit e tyre.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

Duke folur për gazetën lokale “San Luis Obispo The Tribune”, Serey i bëri homazh motrës, e cila kishte punuar në spitalin “Kaiser Permanente”në Fontana gjatë gjithë pandemisë, duke thënë: “Ajo është një infermiere e regjistruar, dhe ajo ishte gjithashtu një punonjës e frontit që nga fillimi deri në fund, kur ajo u pranua për Covid”.

Macias ishte i punësuar si mësues i klasës së tetë në Shkollën e Mesme William Jehue, siç kishte qenë nëna e tij para tij, dhe një deklaratë e lëshuar nga punëdhënësi i tij, Rialto Unified School District (RUSD), tha se ai do të “mbahet mend si një mësues zemërmirë, argëtues dhe bujar, si dhe një njeri i përkushtuar ndaj familjes”.

“Stafi dhe studentët tanë janë thjesht të zemëruar me humbjen e zotit Macias,” tha Carolyn Eide, drejtoresha e shkollës, duke e përshkruar atë si një njeri inteligjent, në gjendje të shikojë situata komplekse, t’i zbërthejë ato në zgjidhje që kishin kuptim”.

Raste të tilla duhet të na ndërgjegjësojnë që ne të shikojmë kuptimin e jetës. Kjo pandemi nuk ka përfunduar dhe ky është një virus që nuk diskriminon.

Vong dhe Terri Serey që atëherë kanë organizuar një faqe GoFundMe për fëmijët që tashmë kishin mbledhur mbi 200,000 dollarë që nga e hëna 13 shtator nga anëtarët e publikut të prekur dëshpërimisht nga historia e tyre, për të arritur dhe ofruar mbështetje.

Në përditësimin e saj më të fundit në faqe të Shtunën, zonja Serey raportoi se tre kamionë veshje dhe sende ushqimore kishin mbërritur për fëmijët dhe shkroi: “Nuk mund t’i falënderoj të gjithë sa duhet për mbështetjen, fjalët e mira, dhurimet e ushqimit, rrobave dhe furnizimeve të foshnjave, si dhe donacione monetare”.

SHBA ka pësuar mbi 41 milion raste të Covid dhe 600,000 vdekje që nga shpërthimi i pandemisë vitin e kaluar, me Kaliforninë shteti më i goditur, duke regjistruar 4.58 milion raste dhe 67.199 vdekje.

Të ngjashme