22.5 C
Tirana
Monday, 15 August, 2022

Është njeriu i rusëve apo i amerikanëve? Ikja e Bashës nga PD dhe akuzat e ‘ish-babait’ pa alibi

Largimi i Lulzim Bashës nga drejtimi i opozitës nuk ishte asnjë risi, përkundrazi, po të mos kishte ndodhur, do të përbënte njërën nga çuditë e politikës shqiptare. E habitshme është se si qëndroi drejtues i PD-së për thuajse 9 vite, kur, në asnjë rast, nuk mund të kishte një gjë të shënuar në jetën e tij politike. Gjithnjë tek ai përshtypja e parë ka qenë nga trembja, si një njeri që fsheh pas mantelit dhe buzëqeshjes së tij diçka të frikshme, dhe, e dyta, nga deliri i madhështisë, si ata që ia kanë hipur kalit prapësht dhe mendojnë se kanë bërë diçka të pazakontë dhe duhet të duartrokiten. Asnjëherë politika shqiptare e partive të mëdha nuk ka pasur në drejtimin e saj një figurë të tillë, që, edhe pse ishte kalli bosh, në të njëjtën kohë ishte përfitues i tmerrshëm. Pas familjes kryeministrore të partisë së tij , askush tjetër nuk e ka shfrytëzuar postin kaq barbarisht dhe, në të njëjtën kohë, kaq pa mend se sa ai.

Çfarë fshihte Lulzim Basha? Përse, edhe kur kërcënonte, ai dukej si njeriu që ishte i trembur, që priste në çdo kohë të shfaqej enigma e ardhjes së tij në politikë, të zbulohej misteri që e rrethonte dhe, në të njëjtën kohë priste kërcënimin e dekonspirimit?

Basha erdhi në politikë nga një derë që nuk është mbyllur kurrë në Shqipëri dhe që vazhdon të jetë e hapur në politikën shqiptare: nga politika serbe. Duam ose jo ta pranojmë, kjo derë vazhdon të jetë e pranishme për të gjithë ata që janë lehtësisht të nënshtruar dhe që në rrugëtimin e rinisë së tyre, ose edhe pak më vonë, kanë lënë shenjat e nënshtrimit nga lakmia e pasurimit të shpejtë dhe mungesa e karakterit. Fazlliçi ishte nuni i parë i tij, loja me dosjet e luftëtarëve të UÇK-së ishte shenja që kishte lënë, enigma e daljes së dosjes hetimore të Millosheviçit në gjykimin e këtij të fundit në Hagë rëndon edhe sot e kësaj dite, e, mbi të gjitha, katapultimi i tij si një yll në ngritje në të gjitha strukturat e larta të opozitës, ku nuk kishte qenë veçse askush, kërkonin haraçet e vjetra.

Për më shumë se 8 vite në drejtimin e opozitës ai ishte njeriu i përkëdhelur dhe i zgjedhur me dorë nga Berisha. Dhe ishte i paprekshëm; mund të ishte i ngrirë kur të donte dhe të shkrihej kur ta donin, të humbiste dhe të mos e bënte qejfin qeder, të pasurohej dhe herë pas here të ndante pasurinë e tij me ato që e kishin vendosur në postin që as e kishte ëndërruar. Kur mendoi se mund të ishte i pavarur, apo, më saktë, kur e urdhëruan të bënte provën e të pavarurit, aty filloi rrëshqitja dhe, më pas, rënia e tij. Mjaftuan shtatë muaj për të rënë nga posti, të cilin nuk kishte mundur ta personalizonte në 8 vite. Kështjella e tij, në dukje e një të forti, ishte shembur. Ai ëndërron të kthehet, është larguar me mendimin se mund të bëjë kthimin e tij në një të ardhme të afërt, por ky do të jetë misioni i pamundur i tij.

A u largua Basha vetëm se kishte humbur gjithnjë në tetë vite?

Kjo është shenja e dukshme e dorëheqjes së detyrueshme të tij. Në çdo fushatë ai kishte humbur, që nga zgjedhjet politike, deri te ato vendore. Kishte humbur i buzëqeshur dhe krenar, duke premtuar se tani do të fillonte lufta e tij. Kishte humbur i gëzuar. Humbja më e turpshme ishte ajo e vitit 2017 dhe, në një forcë politike normale ai duhej të kishte ikur që atij qershori. Marrëveshja e turpshme me Edi Ramën në 17 maj dëshmoi se tani opozita ka në kreun e saj një llogaritar, jo një politikan. Sythet e së keqes që kishte pasur në vete buluan shumë shpejt duke u bërë e keqja e dukshme, pa arritur kurrë të bënte drejtpeshimin e ngjarjeve dhe të vetë opozitës.

Por, ai nuk e largua thjeshtë se humbi. Humbja ka emrin e tij, por edhe të tjerëve. Askush nga ekipi drejtues i opozitës nuk mund të lante duart nga humbja. Ajo ka qenë dhe vazhdon të jetë e të gjithëve.

Basha, ashtu si ishte, i rrezikshëm natën dhe i qeshur ditëve, u bë i pabesueshëm për këdo. Askush nuk e ndjeu veten më të aftë pranë tij dhe më të dobishëm. Askush nuk ishte dhe nuk mund të ishte i sigurtë se ai do e mbante fjalën që kishte dhënë, nëse nuk do të kishte përfitimin e tij material. Për të, në politikë, dy plus dy do të bënin aq sa donte kunati i tij. Nuk kishte rëndësi se kush paguante, por sa paguante. Demokratët e dinin këtë, por kishin heshtur, duke lënë vetëm disa zëra kundërshtues, të paktë, por të pa ndjekur nga të tjerët. Duke u fshehur pas mantelit të Berishës, dhe në fakt, ishte mantel i gjerë që mbulonte shumë çka, Basha dërgoi drejt humbjes partinë e tij, duke synuar destabilizimin, e, meqenëse nuk kishte asnjë stof nga ai i politikës, synoi ta bënte këtë përmes një rruge që mbyllej atëherë kur merrte haraçin e tij. Ndoshta edhe më shumë se sa Berisha, ai e ktheu PD-në në pronë private, ku çdo gjë mund të blihej dhe të shitej, pa bërë dallim nga ata që kishte rreth e rrotull, disa nga të cilët i “ rriti” pranë vetes si jeniçerët e tij dhe që, nga të parët, ia kthyen shpatën. Ku është fati politik i gjithë atyre që nisen për rrugë duke mbajtur pranë vetes njerëz që lehtësisht të mbartin mbi shpatulla dhe, po aq lehtësisht të rrëzojnë. Mungesa e vizionit, e më tej se kaq, mungesa e idealit, do e bënte opozitën masë amorfe, pa identitetin e saj politik, të pa aftë për të qenë përballë pushtetit dhe, për më tepër, e pa zonja për ta rrëzuar atë. Naiviteti politik, si braktisja e parlamentit dhe shpresën se qeveria do të bjerë, apo braktisja totale e pushtetit lokal, ku opozita mbeti lakuriq, janë nga ata “gjetje” të sëmura, që nuk ndodhin kurrë në politikë, e që nuk mund të ndodhin.

Më shumë se nga humbjet në zgjedhje, ku kjo e 6 marsit ishte kapaku i fundit, ai u largua sepse askush nuk besonte më tek ai, bile as Grida Duma e Salianji, dy simbole të politikës boshe që kishte përkëdhelur Basha.

A ishte Basha njeriu i amerikanëve?

Përjashtimi i Berishës, fillimisht nga grupi parlamentar, e më pas nga partia ku kishte qenë bashkë themelues, me siguri, u bë nën diktatin e Departamentit të Shtetit. Asgjë nuk ndodh rastësisht në politikë. Ambasada amerikane në Tiranë nuk kishte folur përmes statuseve të dyshimtë, por drejt për drejtë dhe duke bërë kërcënime të hapura. Atyre nuk u duhej më Berisha në politikë, pasi, i shpallur non grata, si askush tjetër në trevat ballkanike, ai duhej dëbuar dhe këtë mund ta bënte vetëm Basha. Fakti që ai e mori gjithë riskun përsipër tregon se i kishin dhënë garanci mbështetëse, duke harruar se lider nuk mund të bëhesh përmes dekreteve politike të ardhura nga jashtë. Kishte qenë risk i madh, të cilin lehtësisht e mori të gjithin mbi vete, pa e kaluar fillimisht në strukturat politike të partisë që drejtonte. Naiviteti është dhunti e të pa munduarve. Ai vetë ishte një i tillë, pasi gjithçka kishte gjetur gati. Marrëzisht gati.

Megjithatë, jam i bindur se strukturat përkatëse larg Shqipërisë kanë ditur më shumë se sa është shfaqur për liderin e opozitës. Ai ishte njeriu i tyre deri sa ishte i domosdoshëm për të qenë i tillë, por, në ecurinë politike të Bashës ata shpesh herë kishin kundërshtuar dhunën politike dhe të rrugës, braktisjen e parlamentit, kryeneçësinë e pavend dhe të pagjetur, dëshirën e de stabilizimit të vendit përmes rrëmujës, përfshirjen në afera të dyshimta financiare apo, edhe më tej , lidhje të pasqaruara me lobe serbe apo ruse, sidomos me këto të fundit.

Basha kundërshtoi mendimin amerikan kur ai nuk ishte në vijën e tij politike dhe financiare, por e pranoi atë kur mendoi se kjo i interesonte. Amerikanët, si politike dhe struktura të tjera, jo pak herë kishin ndeshur në selinë e opozitës një drejtues që drejtohej nga jashtë, por që mendimin e tij politik e ndryshonte sipas ditëve. I pabesuar në çdo marrëveshje, duke gjetur vetëm alibinë Berisha, ai synoi të bëhej njeriu i amerikanëve vetëm me përjashtimin e babait të tij politik, por jo përmes mendimit emancipues dhe progresiv. Në thuajse 9 vite si lideri i opozitës nuk solli asnjë risi që përputhej me demokraci të zhvilluara, kundërshtoi kur duhej të bashkëpunonte dhe reagoi ashpërsisht kur nuk ishte koha e as vendi i tij.

A ishte Basha njeriu i rusëve?

Kjo është njëra ndër akuzat më të ashpra dhe të vazhdueshme që iu bënë atij në shtatë muaj përplasje me Berishën. Gjithnjë e më shumë duke rritur tonin e akuzës, ish lideri demokrat e akuzoi atë si njeriu që kishin përfituar nga fonde të fshehta të strukturave ruse për të lobuar në Departamentin e Shtetit dhe pagesat e dyshimta ishin zbuluar nga jashtë shtetit shqiptar. Kishte mjaftuar vetëm një gërmim i thjeshtë për të gjetur se, në kohë krize, fshehtas, firma të fshehta ruse, edhe të lidhura me shërbimin sekret, kishin bërë pagesa të mëdha në favor të Bashës drejt firmave të njohura amerikane.

Akuzat e vazhdueshme të Berishës, pra, të njeriut që di gjithçka ka ndodhur në selinë shqupase, nuk janë të rëndomta dhe as të zakonshme. Ato duhen sqaruar urgjentisht, pasi, është krejt e mundur që, pas rrëzimit të detyruar të Bashës, të harrohen, të kalojnë në kalandrat greke dhe askush të mos mbajë përgjegjësi për to.

Tani në PD është një situatë krejt tjetër. Ajo ka para vetes dy rrugë: ose të kalojë plotësisht në obskurantizëm politik, çka do të ishte dërrmimi i saj , shembja përfundimtare dhe në Shqipëri të kishim një opozitë thellësisht antiamerikane, ose të nisë reformimi i saj.

Është fakt se, që nga 22 marsi i 30 viteve më parë, PD është tkurrur dhe nuk ka qenë asnjëherë më parti e parë politike në Shqipëri. Në 22 vite atë e ka drejtuar Berisha, lideri i dorës së fortë, e megjithatë është tkurrur, e në 9 vite Basha që herë pas here e dërgoi në theqafje.

Një forcë politike me shfaqjen e saj anti-atlantike do të ishte drejt fundit të saj. Pa asnjë shpresë për të ardhmen dhe dëshmi se si një njeri i vetëm mund të ndryshojë rrjedhën e saj.

Berisha tani nuk ka asnjë alibi përballë vetes dhe asnjë “ armik”brenda vetes. . Lufta ndaj Bashës përfundoi dhe bashkë me të edhe ndaj atyre që në shtatë muaj kërkuan e gjetën gurë për të hedhur ndaj Berishës, shpesh herë me të drejtë.

Nëse Basha ka qenë e keqja e vogël e PD-së, që mund të zmbrapsej me jo shumë mund, Berisha do të jetë e keqja e madhe që nuk largohet lehtë.

Në fakt do të jetë fitorja e hidhur, më e hidhura që do të ketë opozita, megjithëse shumë do të bërtasin fitore.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shelldenizli dil konusma terapistidenizli dil konusmayalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçapa escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortankara escortavcılar escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıeczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarbayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescortkartal escortşişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerçorumsporslotticasoundtracker.fm/bn/melbet-casino/teknoloji haberlerihaberlerson dakika haberleriekonomi haberlerihaberlerpendik escortkurtkoy escorttuzla escortslottywaymostbet saytiantalya escortmostbetlondon escortsescorts agencyescorts in londonlondon escort girlsbetwinnerSex hikayeSeks HikayeleriEnsest hikayeleradana escortadıyaman escortafyon escortağrı escortaksaray escortamasya escortankara escortantalya escortantep escortardahan escortartvin escortaydın escortbalıkesir escortbartın escortbatman escortSeks erotik hikayeSikiş hikayeleribayburt escortbilecik escortbingöl escortbitlis escortbolu escortburdur escortbursa escortçanakkale escortçankırı escortçorum escortdenizli escortdiyarbakır escortdüzce escortedirne escortelazığ escorterzincan escorterzurum escorteskişehir escortgiresun escortgümüşhane escorthakkari escorthatay escortığdır escortısparta escortistanbul escortizmir escortizmit escortkarabük escortkaraman escortkars escortkastamonu escortkayseri escortkıbrıs escortkilis escortkırıkkale escortkırklareli escortkırşehir escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmersin escortmuğla escortmuş escortnevşehir escortniğde escortordu escortosmaniye escortrize escortsakarya escortsamsun escortsiirt escortsinop escortşırnak escortsivas escorttekirdağ escorttokat escorttrabzon escorttunceli escortzonguldak escorturfa escortuşak escortvan escortyalova escortyozgat escortacarkent escortmostbetuz.livemoda escortkaynarca escortatalar escortcevizli escortmaltepe escortistanbul escortviagra eczane satışcialis eczane satışpenis sertleştirici hap isimleri ve çeşitleripenis sertleştirici cinsel haplarbursa escortbursa escortgorukle escortşişli escortşişli rus escortşişli iranlı escortşişli escortnilüfer escortyalova escortyalova escortyalova escort bayankurtuluş escortseobridge istanbulkapı doktorufotoselli kapıdöner kapıepoksiCinsel Sağlık ÜrünleriKamagra jelCialis fiyatvega 100 mgViagra fiyatViagra fiyat 2022Cinsel ilaçlarCinsel sağlık ilaçlarıVega 100 mg fiyatVega 100 mgCialis fiyatCialis 5 mg fiyatCialis 20 mg fiyatKamagra jelViagra fiyatkamagra jelCialis 100 mg fiyatcialis fiyatcobra 130 mgViagra eczaneCialis eczaneKamagra jel eczanelevitra fiyatVega 100 mg eczaneCinsel performans artırıcı ilaçlarBayan azdırıcı damlaGeciktirici spreyviagra fiyatviagra satışcinsel sağlık ürünlericinsel eczaneonline eczanecinsel ilaçlarzayıflamakamagraviagrapenis büyütmeViagra 30 lu fiyatOrijinal viagraViagra 4 lü tablet fiyaterken boşalma tedaviOrijinal viagra 4 lü fiyatKamagra jel fiyatereksiyon haplarıKamagra 100 mg tabletkadın azdırıcıafrodizyak parfümlerCialis 5 mg 28 tabletEreksiyon haplarıCobra 130 mg kırmızı tabletcialis eczanesertleştirici haplar eczanebayan azdırıcı fiyatkadın azdırıcı damlasertleştirici ilaçlarcialis fiyatviagra fiyatBayan azdırıcı eczanepenis büyütücüCinsel güç artırıcı ilaçlar eczaneKamagra jel 7 li paketkamagra jel satışgeciktirici sprey fiyatViagra 30 lu tabletKamagra jel yorumlarıbayan azdırıcılarerkek azdırıcıLevitra fiyatgeciktirici spreyLevitra 20 mg fiyatcialis siparişLady era bayan viagrası azdırıcı hapviagra eczaneVega 100 mg eczanebayan azdırıcı eczaneistek arttırıcı damlaLady era bayan azdırıcı damlacinsel güç arttırıcı ilaçlareczanelerde satılan geciktiricilerKamagrakamagra fiyatçin topuCinsel ürünlercialis satışVega 30 lu tabletorjinal viagraViagra 30 tabletEczanelerde satılan geciktiricilerAfrodizyak etkili azdırıcı parfümlercialis 5 mgviagra 30 lu fiyatViagra 100 mg fiyat 4 lüCialis 100 mg 30 luviagra 4 lü tabletcialis 4 lü tabletviagra 30 lu tabletcialis 100 mgcialis 20 mgcialis 100 mgcinsel eczanependik escortepoksi zemin kaplamasertleştirici hap eczanecinsel güç arttırıcı sertleştirici happenis sertleştirici ilaç ve haplarpenis sertleştirici cinsel hapeczanelerde satılan cinsel gücü artıran ilaçcialis satışı ve siparişibridge istanbulhasta yatağıdenizli konusma bozukluguMagic london escortsindependent london escortsDubai hot escortEscort girl dubaişişli escortşişli escort bayanyalova escortyalova escort bayanviagracialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg fiyatbayan azdırıcıbayan istek arttırıcılady erabayan azdırıcı damlabayan istek arttırıcı damlaviagrakalbe zarar vermeyen sertleştiriciviagracialis fiyatcialis fiyatıcialis fiyatlarıcialis satışcialis siparişcialis satın alcialis 100 mgcialis 5 mgcialiscialis 20 mgcialis jelviagra fiyatviagra fiyatıviagra satışviagra siparişviagraviagra 100 mgviagra kremviagra kremviagra satın almecidiyeköy escortataköy escortavcılar escortbakırköy escortesenyurt escortşişli escorttaksim escortbeşiktaş escortşişli escortmecidiyeköy escortesenyurt escortbeylikdüzü escortbaşakşehir escorttaksim escortavcılar escorthalkalı escorttorba escortbodrum escortizmir escortakyarlar escortbitez escortgümbet escortgündoğan escortkonacık escortortakent escortturgutreis escortyalıkavak escortyalova escortyalova otele gelen escortyalova eve gelen escortaksaray escortatakent escortataköy escortataköy eve gelen escortataköy masöz escortataköy-otele-gelen-escortataköy rus escortataköy türbanlı escortataköy ucuz escortataköy üniversiteli escortataşehir escortavcılar escortavcılar eve gelen escortavcılar masöz escortavcılar otele gelen escortavcılar rus escortavcılar türbanlı escortavcılar ucuz escortavcılar üniversiteli escortavrupa yakası escortbağdat caddesi escortbahçelievler escortbahçesehir escortbakırköy üniversiteli escortbakırköy escortbakırköy eve gelen escortbakırköy masöz escortbakırköy otele gelen escortbakırköy rus escortbakırköy türbanlı escortbakırköy ucuz escortbaşakşehir escortbeşiktaş escortbeşyol escortbeykent escortbeylikdüzü escortbeylikdüzü eve gelen escortbeylikdüzü masöz escortbeylikdüzü otele gelen escortbeylikdüzü rus escortbeylikdüzü türbanlı escortbeylikdüzüucuz escortbeylikdüzü üniversiteli escortbeyoğlu escortbizimkent escortbostancı escortbüyükcekmece escortesenyurt escortesenyurt eve gelen escortesenyurt otele gelen escortesenyurt rus escortesenyurt turbanlı escortesenyurt ucuz escortesenyurt üniversiteli escortetiler escorteve gelen escortfatih escorthalkalı escorthalkalı eve gelen escorthalkalı masöz escorthalkalı otele gelen escorthalkalı rus escorthalkalı türbanlı escorthalkalı ucuz escorthalkalı üniversiteli escortharamidere escortinnovia escortistanbul escortkadıköy escortkağıthane escortkartal escortküçükçekmece escortmaltepe escortmecidiyeköy escortmerter escortotele gelen escortpendik escortrus escortsarıyer escortsefaköy escortsilivri escortşirinevler escortşirinevler türbanlışirinevler ucuzşişli escortsınırsız escorttaksim escorttesettürlü escorttopkapı escorttürbanlı escorttüyap escortucuz escortümraniye escortüniversiteli öğrenci escortyabancı escortyenibosna escortzeytinburnu escortsmm panelgaziantep escortmersin escortpostegropostegroweb postegroweb postegropostegro lilialanya escortbodrum escortdidim escortfethiye escortkuşadası escortmanavgat escortmarmaris escortLondon escortseczane sertleşme haplarıyapay kızlık zarıkaynarca escortatalar escortcevizli escortescort sitesi açmakgümüşlük escortgündoğan escortEscorts İn BodrumBodrum Bayan Escortgüvercinlik escorttürkbükü escortpostegropostegroweb postegropostegropendik escortizmit escortkocaeli escortizmit escortkocaeli escortgebze escortgölcük escortdarica escortizmit otele gelen escortizmit eve gelen escortkocaeli evi olan escortotele gelen escortizmit sınırsız escortcialis 20 mg fiyatcialis 100 mg fiyatcialis 5 mg fiyatcialis 5 mg fiyatviagra 100 mg fiyatviagra satış fiyatcialis satış fiyatcialis fiyatcialis fiyatlarıcialis satışcialis 100 mgcialis 5 mgcialis 20 mgcialis 5 mg fiyatcialisviagra fiyatlarıcialis fiyat eczanepostegropostegrocinsel hastalıklarereksiyon sorunu