32.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

Berisha, një aksident nga i cili shpëtuan edhe ata që nuk ishin në makinë

Nga Lorenc Vangjeli

Ndodh ndonjëherë që ka më shumë rëndësi si tregohet një ngjarje sesa si ka ndodhur vetë ngjarja.  Rreth 30 vjet më parë, në 1991 një kandidat për deputet i partisë demokratike, mbeti me makinë mbi shinat e trenit, ne nje nga mbikalimet e shumta hekurudhore, në rrugën drejt Durrësit. Kur u kthye ne Tiranë, B. Ç., pretendoi se sigurimi i shtetit kishte dashur t’i bente atentat me tren.

Për vite me radhë, këtë histori të vërtetë e tregonin si anekdotë, e cila e arrinte kulmin e komicitetit, kur demokrati i orëve të para, thoshte se nuk ishte shqetësuar për fatin vetjak, por sepse në Tiranë do të shpërthente revolucioni si hakmarrje demokratësh për atentatin me tren ndaj opozitës.

Kjo histori komike e dikurshme, pati çdo shans të shndërrohej në tragjedi të mirëfilltë në mbrëmjen e të premtes, si një shenjë që jetëgjati nuk bëhet jetëshkurtër dhe si një dëshmi, që vetë Perëndia nuk ja ka gjithmonë me hile shqiptarëve. E

skorta e zotit Berisha u përfshi në nje aksident gjate kthimit të tij në Tiranë nga një prej foltoreve të tij. Fatmirësisht nuk pati asnjë perfshirje të makinës së Doktorit në aksident dhe gjithashtu, pati vetëm të plagosur lehtë.

Vetëm imagjinata do të mund të vizatonte skenarin e kundërt. Mjeshter i pakrahasueshëm i shfrytëzimit të rasteve, gjeni i papërsëritshën i shndërrimit në urë për të kaluar përtej, të cdo qimeje që i afron fati, i pashok në qemtimin e çdo detaji që mund t’i japë epërsi në politike, me të gjitha gjasat shqiptari me i trishtuar që incidenti rrugor kaloi pa asnjë problem, është vetë zoti Berisha.

Në këtë udhëkryq të jashtëzakonshëm të jetës së tij, atij i nevojitet në mënyrë të dëshpëruar, qoftë edhe një gërvishtje e Benz-it të tij. Larg qoftë ndonjë gjë më shumë!

Në një rast të tillë, nga spitali i traumës në fillim dhe pastaj në të gjitha foltoret e tjera në vijim, në studio televizive apo rrjete sociale, ai do të shpërthente me stilin e tij të pandryshuëshëm.

Do të shpjegonte me patos se, i tmerruar nga uragani i fitores së demokratëve, boshti i së keqes, pengkryetari dhe kryeministri pengmarrës, bashkë me Sorosin dhe Vuçiçin, mafien vendase dhe atë ndërkombëtare, kishin organizuar atentat ndaj Sali Berishës.

Doktori do të shpjegonte se patronazhisti socialist që drejtonte makinën e blinduar, ishte programuar t’i bllokonte rrugën eskortes ndërkohë që 99 snajperë të tjerë ishin pozicionuar në dy krahet e rruges, ndërsa nje bandë prej 999-shash të tjerë, mes tyre edhe banditë me uniformë të shtetit të dërguar nga Çuçi i krimit, qëndronte  gjithashtu në pritje. “Ata nuk guxuan ta bëjnë sepse u tmerruan nga demokratët e Kurbinit dhe të Mamurrasit që dolën në mbrojtje të Sali Berishës. Unë ju bëj thirrje, ikni sepse po guxuat të qëndroni ende më gjatë në Tiranë, nuk ka forcë në botë, madje as Krijuesi i vetë Botës që të ndalojë Sali Berishën në misionin e tij”, do të thoshte Berisha që në deklarimet e tij të para.

Kjo tablo sinoptike, e deklamuar me stilin e Enver Hoxhës, do të përsëritej kudo gjetkë.  Përtej humorit të zi, madje dhe përtej faktit se dhe vetë skenaristi mund ta besonte si të vërtetë mbasi ta kishte përsëritur disa herë, kjo ngjarje do të dëshmonte një detaj të vetëm. Shpesh, mjetet dhe mekanizmat që ka në dispozicion vetëm fati, mund të ndryshojnë fare papritur edhe shumë ekuilibra pushteti në Tirane.

Demokratët e foltores do ta besonin, demokratët e partisë legale do të tkurreshin edhe më tej dhe nuk do të kishte shumë rendësi se  çdo të thoshin të tjerët. Fjalën do ta merrte rruga dhe rruga në Tiranë flet me kollë kallashnikovësh, ngrohet me zjarr molotovi dhe gjykon me logjikë turme.

Është njerëzore në përgjithësi dhe ndoshta është ballkanase në veçanti, aftësia për të besuar marrëzinë përballë racionalitetit, shkëlqimin e bujshëm të gënjeshtrës përballë monotonisë së të vërtetës. Për këtë arsye, skenari i Berishës do të ishte e vërteta e tij e pandryshueshme dhe do të bëhej e tillë, për këdo që në mënyrë të pandryshueshme, beson realitetet paralele që ndërton Doktor Berisha.

Si rregull tragjedite e historise perseriten si komedi por kësaj here për paradoks mund të ndodhte që historia komike e 91-shit, të shndërrohej në prolog tragjedie.

Ajo mund të krijonte atë lloj shkëndije për zjarr që mund të dëshmojë sesa i brishtë është stabiliteti në Shqipëri, kur mbas çdo ferre apo nga çdo parking karburati, mund të dalë nje patronazhist që ecën ne korsinë e gabuar, gati për të ndryshuar korsinë e historisë së Shqipërisë.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri