• 10/06/2023

Bashkia e Tiranës, me 6 kandidatë për kryetar në garë

 Bashkia e Tiranës, me 6 kandidatë për kryetar në garë

Në zgjedhjet vendore të 2011, edhe falë votave të komunistit të ndjerë Hysni Milloshi, Lulzim Basha arriti të mposhtë Edi Ramën. 12 vjet më pas, një tjetër komunist, Marko Dajti, e rreshton emrin në krah të pretendentëve për kreun e Bashkisë së Tiranës. Këtë radhë regjistrimi i tij, bëhet falë firmës së deputetit të djathtë, Flamur Noka.

Për të hyrë në garë, Marko Dajtit, si përfaqësues i Frontit të Majtë i duhej mbledhja e firmave nga një numër i konsiderueshëm votuesish. Më pas vlerësimi, hetimi dhe pranimi i tyre nga KQZ. Për t’ia bërë më të lehtë punën, ka menduar deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka.

Regjistrimi i kandidatit komunist në KQZ është bërë në limitet e afatit, në 27 mars. Në dokumentacionin shoqërues të Marko Dajtit, shfaqet formulari i vetëdeklarimit, ku Flamur Noka si deputet i Kuvendit të Shqipërisë, shkruan se përfaqëson Partinë Fronti i Majtë.

Marko Dajti do jetë një nga 6 kandidatët për kreun e bashkisë së kryeqytetit. Ne garë, përpos Erion Veliajt, kreut aktual, nën siglën e PS, është edhe Belind Këlliçi, si përfaqësues i koalicionit, “Bashkë Fitojmë”. Pas tyre do renditen edhe tri emra të tjerë. Roland Bejko është kandidati nën siglën e Partisë Demokratike zyrtare e drejtuar nga nënkryetari i komanduar Enkelejd Alibeaj.

Partia për integrim e Unitet, (PDIU), ka vendosur të regjistrojë në garë, një tjetër përfaqësues të së djathtës. Ish-deputetja, Lajla Përnaska do mbrojë ngjyrat e forcës së drejtuar nga Shpëtim Idrizi.

Në listë do të jetë edhe Arlind Qorri. Pedagogu rebel do të jetë kandidati i partisë, “Lëvizja Bashkë”.

Të ngjashme