23.5 C
Tirana
Tuesday, 5 July, 2022

Argita e Jamarbri blenë vilë në Gjirin e Lalzit pas shpalljes ‘Non Grata’, Berisha 190 mijë USD kursime, Luljeta Bozo 120 mijë USD

Nga Adriatik Doçi

Në 13 korrik 2021, vetëm dy muaj pas shpalljes non grata nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Argita Berisha, e bija e Sali Berishës, ka blerë një tjetër vilë në Gjirin e Lalzit, me paratë e bashkëshortit, Jamarbër Malltezi, i cili është ndër ‘ambientalistët’ e rrallë në botë, i cili shton vilat dhe pallatet. Kujtojmë që Jamarbër Malltezi është pronar me 35-50 % i 17 kullave në Tiranë, me vlerë dhjetëra milionë euro. Nuk deklarohet sipërfaqja e vilës, por vetëm vlera 155 mijë euro. Shtëpia e re ka kaluar në pronësi të të dy bashkëshortëve.

Kjo lëvizje në pasuri reflektohet në deklaratën e pasurisë që Sali Berisha ka dorëzuar në ILDKP pas betimit si deputet në 10 shtator 2021. Berisha ka deklaruar nga fillimi pasurinë e tij, të bashkëshortes Liri Berisha, të fëmijëve Shkëlzenit dhe Argitës, si pjesërisht të dhëndrit, Jamarbër Malltezi. Në vitin 2004, Argita dhe Jamarbër Malltezi kanë blerë edhe një gjysmë vile në Gjirin e Lalzit, me vlerë 56 mijë euro, të cilën e kanë rikonstruktuar në vitin 2013. Argita dhe Jamarbri deklarojnë gjithashtu disa apartamente, bodrume dhe 3 mijë m2 tokë, me vlerë mbi 700 mijë USD. Megjithatë, kjo është vetëm një pjesë e pasurisë së çiftit.

Sali Berisha 190 mijë USD kursime
Përpos apartamentit 2+1 në Tiranë, Sali Berisha deklaron bashkë me Liri Berishën rreth 190 mijë USD kursime. Kjo shumë është e konsiderueshme në raport me të ardhurat, që përfshijnë pagën modeste dhe më pas pensionin modest të Liri Berishës, pagën e Sali Berishës si Presidentit 1992-1997, deputet 1997-2005, si kryeministër 2005-2013 dhe më pas si deputet 2013-2019. Pas shkurtit të vitit 2019, kur dorëzoi mandatin e deputetit, Berisha ka aplikuar për pension pleqërie. 190 mijë USD kursime janë një vlerë e konsiderueshme referuar nivelit të lartë të jetesës së Berishës, për shkak të funksioneve të larta, funksione të cilat diktojnë shpenzime për veshje, takime, pritje dhe përcjellje private, vizita private etj.

Luljeta Bozdo 120 mijë USD kursime
Sali Berisha (datëlindja 1944) është deputet më i moshuar në Kuvend pas Luljeta Bozos (datëlindja 1942). Sali Berisha ka mbajtur funksione të larta shtetërore për rreth 15 vite. Luljeta Bozos është një profesioniste e fushës. Zonja Bozo, një profesoreshë shqiptare në fushën e inxhinierisë dhe një nga emrat më të vlerësuar akademikë në Shqipëri, ka punuar në sektorin privat përreth 3 dekada. Nuk ka dyshime se pagat në sektorin privat, sidomos në fushën e zonjës Bozo, atë të inxhinierisë, janë më të larta se sa në sektorin publik. Shpenzimet e zonjës Bozo nuk janë në nivelin që funksionet i kanë diktuar Berishës. Megjithatë, zonja Bozo deklaron 120 mijë USD kursime në gjatë jetës së saj.

Shkëlzen Berisha
E dyshimtë dhe shumë pikëpyetje mbart pasuria e deklaruar nga Shkëlzen Berisha, i cili nuk deklaron se ku jeton, me çfarë kostoje, pra asnjë banesë në pronësi apo me qira. Shkëzleni deklaron llogari bankare 66 mijë euro dhe 1 milionë lekë, si një ovedraft me detyrim rreth 29 mijë euro. I biri i Sali Berisha është pronar i kompanive Logal dhe Albania Legal Compani, ku tek kjo e fundit deklaron pagë me vlerë 758 880 lekë. Në këtë deklaratë pasurie nuk figurojnë qindra mijëra euro që Shkëlzen Berisha i ka deklaruar gjatë viteve të kaluara si sekser. Nuk figurojnë as 600 mijë euro nga shitja e shtëpisë në vitin 2016, shtëpi të cilën e kishte blerë në  vitin 2013 për 346 mijë euro.

Nga ana tjetër, Shkëlzen Berisha, përmes kompanisë Logal, në dhjetor 2018, ka blerë 3 parcela arë për një total prej 6.183 metra katrorë dhe 3 parcela te tjera truall prej 14.220 metra katrore nga të cilat 5.066.5 metra katrorë godina. Këtë pasuri të paluajtshme i ka blerë tek kompania ‘Abduramani’ sh.p.k, tek kompania ‘Mulliri i Artë’ sh.p.k si dhe tek shtetasi Agur Abduramani. Për të blerë këto prona, Shkëlzeni ka marrë një kredi me vlerë 1.8 milionë euro pranë një banke të nivelit të dytë (Intesa Sanpaolo Bank Albania).

Si kolateral për kredinë ka lënë pronat në Gërdec. Vlera e kolateralit (sipas rregullores së Bankës së Shqipërisë)  duhet jetë të paktën 120% e vlerës së principalit, pra nga 2.2 deri në 2.4 milionë euro! A kanë pronat e Shkëlzenit në Gërdec 2.2 milionë euro? Këto prona nuk vlejnë as sa 1/3 e vlerës së kredisë.    Ndërkaq, në vitin ku ka marrë kredinë 1.8 milionë euro për të blerë pronat pranë Gërdecit, në pasqyrat financiare të kompanisë ‘Logal’ rezulton se janë blerë pajisje dhe impiante me vlerë mbi 1.9 milionë euro. Mbetet mister burimi i 1.9 milionë erove për blerjen e pajisjeve, në kushtet kur Shkëlzeni, referuar dokumenteve të kompanisë, me paratë e kredisë 1.8 milionë euro ka blerë pronat.

Deklarimi i pasurisë nga fillimi
Detyrimi i Berishës për të deklaruar edhe një herë të gjitha pasuritë nga viti 1990 deri në shtator 2021 ka ardhur për shkak të dorëzimit të mandatit të deputetit në shkurt të vitit 2019 dhe betimit si deputet në 10 shtator 2021, edhe pse SHBA-të i kërkuan që të largohej nga Parlamentit për shkak të shpalljes non grata. Në kushtet e ndërprerjes së mandatit në 2019, Berisha u kthye në subjekt të nenit 5/1 të ligjit nr. 9049, datë 10.4.2003 për deklarimin dhe kontrollin e pasurisë, për deklarimin e të gjitha pasurive para fillimit të detyrës.

Pasuria e Familjes Berisha deklaruar nga fillimi
Sali dhe Liri Berisha
Apartament plus bodrum në Tiranës, vlera e apartamentit 2 100 000 lekë.
Llogari bankare 5 554 833 lekë, 5 103 444 lekë, 36 2018 USD
Llogari, 9 872 euro, 1 235 401 lekë, 16 482 euro
Sali Berisha, pensioni i pleqërisë, 627 080 lekë
Liri Berisha, pensioni i pleqërisë, 260 953 lekë

Shkëlzen Berisha
Llogari bankare 617 396 lekë, 66 mijë euro, 453 965 lekë, 3 960 lekë.
Pronar i kompanive Albania Legal Compani dhe Logal, me vlerë 100 lekë dhe 100 000 lekë.
Paga si administrator i Albania Legal Compani dhe Logal 758 880 lekë
Overdraft, detyrimi 28 960 lekë

Argita Malltezi
Ndërtesë banimi në Gjirin e Lalzit, 155 mijë euro, blerë në korrik 2021, 50 % Jamarbri
Gjysme vile në Gjirin e Lalzit, 56 mijë euro, 50 % Jamarbri
Apartament 195 mijë euro, 50 % Jamarbri
Apartament 200 mijë euro, 50 % Jamarbri
Apartament 179 mijë euro, 50 % Jamarbri
Bodrum, 10 mijë USD.
Bodrum, 17 mijë euro.
Bodrum, 26 mijë euro.
3 mijë m2 tokë në fshatin Priskë me vlerë 4 950 000 lekë.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor