Aleanca Moskë-Penian, Britania i kërkon Koresë së Veriut të ndërpresë bisedimet për armët me Rusinë

 Aleanca Moskë-Penian, Britania i kërkon Koresë së Veriut të ndërpresë bisedimet për armët me Rusinë

Qeveria britanike i ka bërë thirrje Koresë së Veriut t’i japë fund diskutimeve mbi shitjen e mundshme të armëve Rusisë.

Një zëdhënës britanik tha për Sky News së “Ne i bëjmë thirrje DPRK-së të ndërpresë negociatat e saj të armëve me Rusinë dhe të respektojë angazhimet publike që Pheniani ka marrë për të mos i shitur armë Rusisë. Kjo vizitë shërben për të nxjerrë në pah izolimin e Rusisë në skenën globale dhe ndërsa bota bashkohet kundër pushtimit të paligjshëm të Putinit në Ukrainë, ai është detyruar t’i drejtohet regjimeve të tilla si Koreja e Veriut.”

Kujtojmë se ditën e djeshme lideri i Koresë së Veriut, Xi Jinping, takoi presidentin rus, Vladimir Putin në Moskë. Mes diskutimeve të tyre ishte dhe mundësia e një bashkëpunimi ushtarak mes dy vendeve.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

()

tiranaweb.al


Të ngjashme