28.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

Agjentja që mashtroi inteligjencën më të fuqishme

Qarqet politike britanike janë tronditur nga një paralajmërim i paprecedentë i shërbimeve të inteligjencës për një grua britanike me origjinë kineze, e cila ka arritur të krijojë marrëdhënie të forta me elitën britanike. Megjithatë, sipas zyrës së inteligjencës MI5, ajo ka punuar për të mirën e qeverisë kineze, jo me qëllim spiunazhi, por me synimin për të ndikuar në vendimet britanike në favor të Pekinit.

Inteligjenca britanike ka paralajmëruar parlamentarët dhe politikanët britanikë që të shmangin kontaktet me avokaten britanike me origjinë kineze Christine Lee, pasi kanë arritur në përfundimin se gruaja, e cila ka ndikim të fortë në Londër, po bashkëpunon me Partinë Komuniste Kineze dhe po përpiqet të ndikojë në vendimet politike britanike.

Historia e kësaj gruaje është një nga historitë që mund të shndërrohet në një film policor, falë aftësisë së Christine Lee për t’i shpëtuar shërbimit më të fuqishëm të inteligjencës në botë dhe në heshtje, pa u vënë re për vite me radhë, në qendrën e qendrave vendimmarrëse britanike.

Kush është Christine Lee?

Menjëherë pas letrës së shërbimit inteligjent britanik për aktivitetet e Christine Lee në favor të Partisë Komuniste të Kinës, mediat britanike filluan të gërmojnë në të kaluarën e kësaj gruaje, e cila disa javë më parë njihej si një avokate e njohur në Londër.

Mediat britanike iu referuan librit “Duart e Fshehura”, i cili trajton çështjen e përpjekjeve kineze për të ndikuar në vendimet politike britanike dhe tërheq vëmendjen te historia e Christine Lee.

Sipas librit, avokatja mbërriti në Irlandën e Veriut në vitin 1970, në moshën 12-vjeçare. Pas mbarimit të shkollës juridike, ajo u bë pronare e një prej firmave më të mëdha ligjore në Britani. Libri “Duart e Fshehura” zbulon se 58-vjeçarja zonja Lee është këshilltare ligjore në Ambasadën Kineze në Londër.

Ajo kontribuoi në krijimin e Grupit të Kinës për të gjitha Partitë (APPCG), një grup që përfshin deputetë nga të gjitha partitë britanike dhe që merret me çështjet kineze. Falë këtij grupi, ajo ka mundur të krijojë marrëdhënie me dhjetëra deputetë, përpara se grupi të shpërbëhej në vitin 2021, pas 20 vitesh ekzistencë.

Christine Lee nuk e ka ndalur punën e saj në fushën e krijimit të institucioneve që kanë të bëjnë me afrimin kino-britanik. Ajo themeloi 16 organe që punojnë në këtë fushë, ndër të cilat ndoshta më i rëndësishmi është “Projekti Britaniko-Kinez” në vitin 2006, i cili synonte të promovonte komunitetin kinez në Britani.

Në vitin 2019, lentet e kamerës regjistruan një përshëndetje dhe një bisedë të shkurtër mes Christine Lee dhe presidentit kinez Xi Jinping, një skenë që flet se sa me ndikim është kjo grua dhe arritjet e saj në pozicionet më të larta të vendimmarrjes në Kinë.

Situata nuk ishte ndryshe as në Britani. Po atë vit, Christine Lee mori një çmim dhe mirënjohje nga ish-kryeministrja Therese May, e cila në atë kohë e përshkroi atë si “avokatja më me ndikim me origjinë kineze në Britani”. May shprehu shpresën se Lee do të kishte sukses në misionin e tij për të integruar komunitetin kinez në peizazhin politik të Britanisë.

Christine Lee ka ndërtuar marrëdhënie të forta me politikanë britanikë me prejardhje të ndryshme, si ish-kryeministrin David Cameron, ish-kryeministren Therese May, ish-udhëheqësin laburist Jeremy Corbyn dhe të tjerë, si dhe me kryebashkiakët e qyteteve të mëdha dhe figura të shquara të politikës britanike.

Megjithatë, juristja i fokusoi përpjekjet e saj financiare tek disa deputetë, veçanërisht nga Partia e Laburiste, si deputeti Barry Gardiner. Në periudhën nga viti 2015 deri në vitin 2020, zyra e tij e avokatisë ka pranuar donacione në vlerë prej rreth 700 mijë euro. Gjatë asaj periudhe, ai ishte një nga avokatet më të fortë të ndërtimit të një termocentrali bërthamor, i cili financohej pjesërisht nga Kina.

I njëjti deputet tregoi se kishte kontaktuar më parë me sigurimin britanik për Christine Lee, por ishte këshilluar se nuk kishte frikë apo dyshim për të dhe se ajo mund të bashkëpunonte normalisht.

Avokati kinez transferoi gjithashtu 7,000 dollarë donacione për Edward Davey, një udhëheqës i shquar i Partisë Liberal Demokratike.

Sipas britanikes The Guardian, shërbimet e sigurisë ndryshuan plotësisht qëndrimin e tyre ndaj aktiviteteve kineze në Londër në vitin 2020, kur shërbimi i inteligjencës ushtarake “MI6” njoftoi se Kina ishte “bërë prioriteti numër një” në sytë e shërbimeve të saj.

Ky vendim reflekton, sipas shumë ekspertëve të sigurisë, frikën në rritje në Londër për zgjerimin e rrjetit të “agjentëve” që punojnë për qeverinë kineze në Britani.

Ambasada kineze ka reaguar ndaj paralajmërimit të shërbimeve të inteligjencës britanike, duke mohuar çdo përpjekje për të ndikuar mbi parlamentarët britanikë, duke theksuar se Kina “nuk ka nevojë të blejë ndikim mbi parlamentarët”. Ajo tha gjithashtu se ishte kundër “përpjekjeve për të fyer dhe njollosur reputacionin e britanikëve me origjinë kineze“.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri