4.5 C
Tirana
Thursday, 28 October, 2021

8 gjërat që nuk duhet të bëni pasi të digjeni nga dielli

Ka shumë mënyra për të trajtuar lëkurën e djegur nga dielli në mënyrë natyrale, të tilla si aplikimi i pastës së patates së papërpunuar ose pak mjaltë në fytyrën tuaj. Por disa veprime në dukje të pafajshme mund t’i bëjnë djegien nga dielli edhe më keq. Duhet të dini që edhe ushqimet që hani ose rrobat që vishni mund të ndihmojnë që djegia nga dielli të shërohet ose ta bëjë atë më keq.

Zbuloni se cilat gabime duhet të shmangni nëse kaloni shumë kohë në diell.

1. Përdorimi i aloe verës me aditivë

Edhe pse aloe mund të ndihmojë në zbutjen e skuqjes, duhet t’i kushtoni vëmendje llojit të xhelit të aloe që po aplikoni në lëkurën tuaj. Disa përbërës artificialë, të tillë si benzokaina ose lidokaina, mund të përkeqësojnë acarimin dhe të bëjnë që lëkura juaj të kruhet edhe më shumë. Dermatologët rekomandojnë përdorimin e hidratuesve të pastër aloe për të trajtuar lëkurën e dëmtuar nga dielli.

2. Veshja e rrobave të ngushta

Nuk ka dyshim se rrobat e ngushta mund t’ju ​​duken bukur, por definitivisht nuk është zgjedhja më e mirë nëse vuani nga djegia. Veshja e rrobave shtrënguese mbi lëkurën e djegur nga dielli nuk do ta lërë të marrë frymë dhe të shërohet vetë. Në vend që të zgjidhni xhinse të ngushta, zgjidhni rroba më të gjera të bëra nga pëlhura që marrin frymë, siç është pambuku.

3. Pirja e kafesë

Djegiet nga dielli shpesh shkaktojnë dhimbje koke, ndërsa një filxhan kafe mund të duket sikur do ta bëjë atë të largohet, në të vërtetë do t’ju bëjë të ndiheni më keq. Qëndrimi në diell për një kohë të gjatë ju bën të dehidratoheni dhe pirja e shumë ujit është thelbësore për të zëvendësuar lëngjet e humbura të trupit. Për shkak se kafeina është një diuretik, ju bën të shkoni më shpesh në banjë dhe bën që trupi juaj të humbasë edhe më shumë lëngje dhe minerale thelbësore.

4. Duke e mbuluar me grim

Mund të jetë joshëse të mbuloni një djegie nga dielli me grim, por ashtu si veshjet e ngushta, nuk do ta lini lëkurën tuaj të marrë frymë. Nëse absolutisht duhet të përdorni grim, sigurohuni që të shmangni produktet e rënda dhe përdorni furça të buta për ta aplikuar atë. Specialistët e kujdesit të lëkurës rekomandojnë gjithashtu të punoni me sfungjerë të lagur, pasi ato janë më të butë për lëkurën.

5. Eksfolimi

Lëkura e djegur nuk është e këndshme për syrin, dhe është e natyrshme të dëshironi të eksfoloni lëkurën e thatë. Por në fakt mund të dëmtojë lëkurën edhe më shumë, pasi produktet e eksfolimit kanë tendencë të jenë agresive në lëkurë. Në vend të kësaj, lejoni që djegia nga dielli të shërohet natyrshëm, e cila zakonisht zgjat deri në 7 ditë.

6. Aplikimi i kremit të gabuar të trupit

Aplikimi i kremit të trupit mund të ndihmojë në hidratimin e lëkurës së dëmtuar nga dielli, por sigurohuni që produkti që përdorni nuk është me bazë alkooli. Alkooli ndihmon produktet të arrijnë në lëkurë dhe të depërtojnë më thellë, por gjithashtu mund të heqë vajrat natyralë që i duhen lëkurës tuaj për të qëndruar të hidratuar.

7. Pirja e lëngut të portokallit

Ndërsa pijet agrume janë të larta në antioksidantë, ato gjithashtu mund ta bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj dritës. Ju nuk do të duhet të hiqni dorë nga pirja e lëngut të portokallit krejtësisht, vetëm sigurohuni që të aplikoni më shumë krem ​​kundër diellit dhe të qëndroni larg nga rrezet e diellit direkte pasi të keni pirë shumë.

8. Përdorimi i hidratuesit SPF

Ju mund të mendoni se një hidratues me SPF është ajo që i duhet lëkurës tuaj për të mos u djegur nga dielli, por në fakt nuk është mënyra më e mirë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dëmtimet e diellit. Një studim ka treguar se shumica e njerëzve kanë humbur zonat kryesore në fytyrë kur aplikonin krem ​​hidratues me SPF, ndërsa njerëzit që përdornin kremin e vërtetë të diellit e aplikonin atë në mënyrë më të barabartë.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com