15.5 C
Tirana
Saturday, 23 October, 2021

47 vite më parë, kur “Çifti i lumtur” luhej në teatrin ‘Migjeni’ të Shkodrës

Rreth 47 vite më parë, me datën 14.12.1974, në skenën e Teatrit” Migjeni” iu paraqit spektatorit shkodran premiera ” Çifti i lumtur”. Komedi nga Bik Pepa.

Regjisor : Serafin Fanko.
Skenograf: Bep ( Zef) Shiroka.
Piktor ekzekutues: Lec Fishta.
Inspektor skene: Çesk Vuksani.

Interpretuan:

Fanatiku … Bep ( Zef) Shiroka.
E shoqja … Tinka Kurti.
I biri… Nefail Piraniqi.
Halla e Fanatikut … Vitore Nino.
Përparimtari … Ramiz Rama .
E bija … Marije Qyrsaqi.
Brigadieri … Edmond Mëhilli.
Kryetarja e Kom. Profesional … Ana Gjini.
Lektori … Petrit Turja.
Roja … Gjon Kola.
Kjo komedi është shfaqur më shumë se 10 herë.

Shenimet e mbajtura janë të sakta deri tek shfaqja e 7-të. Spektatorë 3400.


Që në fillim të viti 1975 kjo komedi u bë një frymzim për Kinostudion ” Shqipëria e Re”, e cila realizoj një nga filmat e saj më të sukseshëm.” Çifti i lumtur”.

Premiera e filmit: 19. 10. 1975.

Skenaristë: Bik Pepa, Kiço Blushi dhe Pirro Milkani.

Regjisor: Pirro Milkani.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com