• 27/03/2023

26-vjeçari humb kafkën e tij gjatë një sulmi, mjekët: Është mrekulli që po jeton…

 26-vjeçari humb kafkën e tij gjatë një sulmi, mjekët: Është mrekulli që po jeton…

Një hidraulik britanik që punon në Zelandën e Re është me fat që është gjallë pasi hoqi një pjesë të kafkës së tij pas një sulmi në një bar.

Josh Storer, 26 vjeç, u dërgua me urgjencë në spital në Auckland pas incidentit më 9 Korrik, ku mjekët nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të hiqnin një pjesë të madhe të kafkës së tij për të zvogëluar presionin në trurin e tij, raporton DerbyshireLive.

Josh, nga Spondon, Derbyshire, u transferua në Zelandën e Re tre vjet më parë, ku ai ka krijuar një jetë të re duke punuar për një kompani hidraulike.

Mjekët kanë thënë se është një mrekulli që Josh është ende gjallë, pasi ai qëndroi në koma të shkaktuar nga mjekësia për tre javë.

Një 56-vjeçar është akuzuar për plagosje me qëllim duke shkaktuar lëndime të rënda trupore. Ai fillimisht u paraqit në Gjykatën e Rrethit North Shore më 15 Korrik dhe më pas do të paraqitet në 27 Tetor.

Josh u lirua nga spitali në kujdesin e familjes së tij për të festuar ditëlindjen e tij, por po përballet me një rrugë të gjatë shërimi.

Motra e tij Sian ka treguar se për shkak se një pjesë e kafkës së tij është hequr, ai ka pasur disa rënie për shkak se gjaku nuk i shkon në tru aq shpejt sa të ngrihet në këmbë, ka temperaturë dhe gjithashtu presion të ulët të gjakut dhe zemra e tij rreh më shpejt seç duhet. Mjekët kanë treguar se kafka e tij e cila është hequr për të lehtësuar presionin në trurin e tij pas incidentit, nuk është e përshtatshme dhe se një kafkë zëvendësuese do të bëhet për të.

Shpenzimet e tij mjekësore pritet të mbulohen nga sigurimi. Familja gjithashtu po mbledh fonde për të mbuluar kostot e tyre të jetesës në Zelandën e Re për muajt e ardhshëm.

Të ngjashme